Zkrachovalá CK Bolero v novém kabátě?

14. května 2014 11:20

Třeboňská cestovka Bolero tours manželů Lebedových, která po svém loňském krachu za sebou nechala víc než 50milionový dluh, překvapivě neopustila svět podnikání v cestovním ruchu. Syn majitelů Jan Lebeda totiž nedávno rozjel cestovní agenturu, která se k odkazu Bolera přímo hlásí.

Ilustrační foto www.calebeda.cz

Cestovní agentura Jan Lebeda se na svém webu Calebeda.cz příbuzností k padlému Boleru vůbec netají. „Jsme cestovní agentura CA JAN LEBEDA jnr. Navazujeme na bez mála čtvrt století práce Jana a Marie Lebedových, kteří společně s kolektivem spolupracovníků tvořili CK BOLERO tours,“ uvádí stránky agentury.  

Jan Lebeda junior na webu zároveň bez okolků přiznává, že jeho agentura je vlastně bývalé Bolero v novém kabátě: „Díky dlouholeté činnosti v cestovním ruchu, kdy jsme coby cestovní kancelář vypravovali vlastní zájezdy…, jsme získali mnoho zkušeností, které nyní zúročíme v nové pozici jako cestovní agentura.“

Připomeňme, že Bolero skončilo po 20letém fungování loni v dubnu jako první krachlá cestovka roku 2013. Jan Lebeda (otec Lebedy juniora) a Marie Lebedová kancelář provozovali na živnostenské listy, takže za své nemalé závazky, které se v součtu pohybují kolem 54 milionů korun, ručí veškerým majetkem. Rodině tak hrozí, že doslova přijde o střechu nad hlavou. 

Jan Lebeda mladší získal živnostenské oprávnění na provozování cestovní agentury loni v únoru, tedy dva měsíce před pádem Bolera. Pak si podle rejstříku živnost na rok přerušil, aby ji reálně rozjel letos v březnu, odkdy má nahlášenou provozovnu v Husově ulici v centru Třeboně. 

Nutno říci, že Lebedovi patří k nepočetné skupině „vzorňáků“ mezi bankrotáři. Jejich cestovka byla dostatečně pojištěna proti úpadku a insolvenční správkyně Inka Růnová manžele chválí za bezproblémovou spolupráci. Navíc, jak zmiňujeme výše, se neskrývali za nějaké nemajetné eseróčko, ale jako živnostníci nesli kůži na trh se vším všudy.

Přesto je tak otevřená návaznost na padlou cestovku velmi neobvyklá. Už jen proto, že Bolero, respektive její majitelé, za sebou nechali skutečně vysoké dluhy. Opět to ukazuje na díry v zákoně č. 159/1999 Sb. o podnikání v cestovním ruchu. Přitom v minulosti kvůli nedostatkům v této normě a špatné práci ministerstva pro místní rozvoj přišlo o nemalé peníze mnoho turistů, kteří při nákupu zájezdu vsadili na špatného koně.    

Možnost bankrotu cestovní agentury by sice měla být menší než u cestovky, protože agentura jen přeprodává zájezdy jiných CK, alepřesto známe příklady krachů agentur, kdy klienti přišli či mohli přijít o peníze. Jen za poslední rok skončily s velkými dluhy tři agentury: pražská CA travel esprit, lierecká CA Palma a naposledy děčínská Aloha.

(rev)

Vytisknout