Řada zkrachovalých cestovek má stále koncese. Co dělají úřady?

5. května 2014 13:08

Na liknavost ministerstva pro místní rozvoj v minulosti doplatily stovky, možná tisíce klientů padlých cestovek. Přetože má resort nové vedení, jeho přístup se bohužel nezlepšil. Naše redakce totiž zjistila, že osm cestovních kanceláří z celkových 16, které zkrachovaly v letech 2012 a 2013, stále drží koncesi, ačkoli podle zákona ji mohou mít jen firmy s platným pojištěním. A to zkrachovalé CK opravdu nemají.

Ilustrační foto

Portál Krachy cestovek.cz zjistil počty padlých cestovek držících koncesi z živnostenského rejstříku. Koncese je vlastně jakési oprávnění umožňující provozovat cestovní kancelář. Se souhlasem ministerstva pro místní rozvoj ho vydávají živnostenské úřady firmám, které se prokážou platnou pojistkou proti úpadku. Bez ní koncesi mít nemůžou. Jenže ji mají.

V roce 2012 zbankrotovalo devět kanceláří, z nichž podle živnostenského rejstříku čtyři stále drží koncesi. Jde o liberecké cestovky Asteri tour a BG Travel Marcely Pavelkové, dále o pražskou Redgreentours a plzeňskou World Travel. Loni pak vyhlásilo úpadek sedm cestovek a koncesi dosud mají také čtyři z nich: Partner Alivia, Honza Service, Best Choice a Medina Tours.

Navíc, aby toho nebylo málo, po zatuchlých chodbách ministerstva pro místní rozvoj se až donedávna potuloval jeden pořádný kostlivec. Šlo o pražskou cestovku West Holiday, která padla v listopadu 2011 a následně se dlouhých 29 měsíců nerušeně honosila koncesí. Teprve po upozornění naší redakce se ledy hnuly a letos v dubnu ministerstvo nechalo oprávnění zrušit.

Celý problém jde na vrub právě výše zmíněného resortu. Koncese sice odebírají živnostenské úřady, ale ty čekají na pokyn ministerstva pro místní rozvoj, protože to má přehled, jestli si cestovka uzavřela pojištění proti úpadku. Tento postup naší redakci potvrdil v souvislosti s West Holiday živnostenský odbor Prahy 1.

Podle něj živnostenský úřad musí zrušit oprávnění na provozování cestovní kanceláře z důvodu absence pojistky, ale až na návrh ministerstva pro místní rozvoj, „neboť jak je dáno zákonem č. 159/1999 Sb. …, je právě ministerstvo tím příjemcem informace o zániku pojištění podnikatele,“ uvedl odbor z Prahy 1.

Ministerstvo pro místní rozvoj v minulosti čelilo velké kritice kvůli tomu, že nedokázalo ochránit peníze mnoha klientů zkrachovalých cestovek. Proč ani tentokrát nezasáhne a nenechá odebrat koncese cestovkám, které krachly a drahnou dobu už tak nemají pojistky proti úpadku, jsme se nedozvěděli. Naše otázky zůstaly bez odpovědi. Nezbývá než doufat, že se úředníci vzpamatují a začnou nahromaděné problémy v cestovním ruchu konečně řešit.

(rev)

Vytisknout