Pavelková z BG Travel má nové angažmá, vede dozorčí radu firmy odsouzeného muže

15. dubna 2014 13:32

O majitelce padlé cestovky BG Travel Marcele Pavelkové média spekulovala, že byla jen nastrčeným bílým koněm kryjícím skutečné vlastníky. Její výroky před insolvenčním soudem toto podezření ještě posílily, stejně jako nejnovější byznysové aktivity. Pavelková se totiž stala šéfkou dozorčí rady firmy Telum, kterou ovládá odsouzený podvodník Tomáš Mrkvica.

Marcela Pavelková Reprofoto: Prima

Podnikatele Tomáše Mrkvicu pražský městský soud předloni poslal na devět let do vězení za černé obchody s emisními povolenkami, při nichž připravil stát o 580 milionů korun. Nemajetná důchodkyně Marcela Pavelková se přitom podle obchodního rejstříku stala předsedkyní dozorčí rady Telumu následující rok v listopadu.

Jediným akcionářem firmy Telum se sídlem na pražském Václavském náměstí je eseróčko DVD Brothers, které vlastní právě Tomáš Mrkvica. Na jeho 100procentní podíl v DVD Brothers je však uvalena exekuce. Pro osmašedesátiletou Pavelkovou je funkce v Telumu už čtvrtým angažmá v byznysu během dvou let.

Tomáš Mrkvica, Reprofoto ČT

Na počátku roku 2012 nejdřív koupila společnost TvujNet, v březnu pak jako fyzická osoba založila BG Travel, jejíž červencový krach kvůli brutálnímu podpojištění a laxním úřadům poškodil stovky klientů, a v květnu ještě převzala firmu Alfa Green Power. Ta v roce 2011 nelegálně skladovala německý odpad v Libčevsi, za což ji inspekce dala milionovou pokutu.

U loňského výslechu Pavelkové před insolvenční soudem se ale ukázalo, že penzistka o svém podnikání toho o moc neví. Soud byl nucen konstatovat, že Pavelková v podstatě nezná, čím se její firmy zabývají, což jen posiluje spekulace médií, že BG Travel byl na penzistku napsán pouze formálně.

Navíc vyšlo najevo, že Pavelková koncesi k provozování CK nikdy získat neměla a že úřady selhaly v kontrolní činnosti. Pavelková v čestném prohlášení jako nová jednatelka firmy TvujNet v listopadu 2011 uvedla, že jí nejsou známy žádné překážky k provozování živnosti, tedy že její majetek není v konkursu apod. Přitom už v roce 2009 byla usnesením Okresního soudu v Liberci na její osobní majetek nařízena exekuce, která o rok později v únoru nabyla právní moci.

Insolvenční řízení s Pavelkovou coby majitelkou padlé cestovky BG Travel stále neskončilo. Jeho průběh však ukazuje na tristní stav, v jakém se kancelář nacházela. Jediný movitý majetek, který má, jsou totiž pouze dvě křesla a dvě tiskárny. Insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová je ale v letos únoru nechala vyjmout z majetkové podstaty, protože „nejsou způsobilé ke zpeněžení“. To hovoří za vše.

(rev)

Vytisknout