CK Majestic Travel je téměř bez koruny, dluží čtyři miliony a majitelka „bydlí“ na radnici

8. dubna 2014 00:33 / Aktualizováno 8. dubna 2014 00:38

Mezi některými šéfy zkrachovalých cestovek se rozmáhá nová móda. Aby na ně nemohli exekutoři, přihlašují se k trvalému bydlišti na městských úřadech. To je i případ Zuzany Pálové, majitelky nepojištěné boskovické cestovní kanceláře Majestic Travel. Pro „bydlení“ na radnici má Pálová zřejmě pádný důvod, dluží totiž více než čtyři miliony korun.

Aktuální snímek z facebookového profilu Zuzany Pálové Reprofoto: Facebook

Nedávno jsme psali o majiteli padlé Redgreentours Jaroslavu Hlinomazovi, který čelí milionovým žalobám a svou původní adresu v novostavbě ve středočeských Nučicích raději vyměnil za tamní obecní úřad. Podobně je na tom i Zuzana Pálová. Ta se alepodle živnostenského rejstříku uchýlila na radnici v Boskovicích už v roce 2011, tedy daleko dřív, než zkrachovala.   

Pálová se svým Majestic Travel získala koncesi na provozování CK koncem května 2012, vydržela ale jen něco málo přes měsíc, červencový krach pak provázely dramatické okolnosti. Řidiči autobusu si totiž vzali 40 klientů cestovky jako rukojmí, když jim v Chorvatsku odmítli vydat zavazadla, protože Pálová nezaplatila cestu. Dopravu tak musel zcela neobvykle uhradit delegát.

Reprofoto: TV Nova

Následné události odhalily velké mezery v zákoně o cestovním ruchu i špatnou práci zodpovědných úřadů v čele s ministerstvem pro místní rozvoj. Vyšlo totiž najevo, že Pálová neměla v pořádku pojistku proti úpadku. Pojistnou smlouvu s pojišťovnou, na jejímž základě získala od úřadů koncesi, sice podepsala, ale nezaplatila pojistné, takže se z pojistky stal jen cár papíru.

Kvůli absenci pojistky tak klientům zbyly jen oči pro pláč. Navíc Pálová stihla nadělat překvapivě vysoké dluhy – podle údajů z insolvenčního řízení přesáhly 4,2 miliony korun. A většinu této částky tvoří právě pohledávky za neuskutečněné zájezdy, přitom majetek cestovky se pohybuje na úrovni směšných 20 tisíc korun.

Majestic Travel se podle dokumentů z insolvenčního řízení sice dostal pod drobnohled hospodářské kriminálky z Blanska, jejích sedm příslušníků ale během policejní prohlídky v boskovické kanceláři cestovky zabavilo jen dva stolní počítače, z toho jeden nefunkční, nějaké šanony, pořadače a asi 200 Kč z příruční pokladny.

Možná že policie z paměti počítače zjistí něco o minulosti Pálové. Existuje totiž podezření, že pořádala zájezdy už v době, kdy byla pouze cestovní agenturou, tedy firmou, která smí jen prodávat služby jiných cestovek. Dokládá to i pohledávka firmy Auto-Němec, které Pálová dluží 742 tisíc korun za autobusovou dopravu mezi Českem a Chorvatskem z roku 2011.

Nicméně ani případně odhalená pravda o minulosti Zuzany Pálové podvedeným klientům jejich peníze patrně nevrátí. Zbyde jim jen hořká pachuť nad fungováním českých úřadů, které povolily podnikání cestovce bez pojištění proti úpadku, a jejíž majitelka měla jako nějaký bezdomovec trvalé bydliště na městském úřadě.

Fintou proti úřadům jsme začali a také s ní skončíme. Zuzana Pálová totiž s platností ke včerejšímu dni oznámila přerušení provozování živnosti do konce letošního roku. Mezi jejími volnými živnostmi je mj. stále také „provozování cestovní agentury a průvodcovskou činnost v oblasti cestovního ruchu“. Vtip je v tom, že když podnikatel sám oznámí přerušení živnosti, příslušný živnostenský úřad mu ji odebrat nemůže…

(rev)

Vytisknout