Nejvíc peněz po zkrachovalé Asteri Tour získá partner majitelky Pappas

1. dubna 2014 00:44

Konkurz liberecké cestovky Asteri Tour, která před dvěma lety zkrachovala dřív, než vůbec stihla vypravit první zájezd, spěje k svému závěru. Věřitelé se dočkají šesti procent z pohledávek, přičemž suverénně nejvíc peněz získá Nikolaos Pappas. Ten byl investorem i zaměstnancem CK v jedné osobě a zároveň je podle všeho i partnerem majitelky cestovní kanceláře Aleny Šídové.

Nikolaos Pappas, nyní coby restauratér Reprofoto: Liberecký deník

Mezi jedenáct věřitelů, jimž Asteri Tour dluží skoro 1,7 milionu korun, se dle návrhu insolvenčního správce rozdělí 103 401 Kč. Nejvyšší částka, přes 97 tisíc, zamíří k libereckému Řekovi Nikolaosu Pappasovi, který už před tím v rámci konkurzu dostal jako bývalý zaměstnanec nevyplacenou mzdu 19 tisíc Kč.   

Nároky Pappase ale provázejí pochybnosti. Partner Aleny Šídové přihlásil pohledávku téměř 1,6 mil. Kč, což byl úvěr na rozjezd firmy. Jak již ale dříve upozornila naše redakce, na poskytnutí půjčky neexistují zcela věrohodné důkazy, Pappas totiž cestovku úvěroval jen skrze vklady do pokladny, a ne bankovním převodem. Navíc smlouva o půjčce nebyla podepsána u notáře.

Zbylé desítce věřitelů Asteri Tour dluží jen něco málo přes 96 tisíc. Pro daňové poplatníky je smutnou zprávou, že polovinu této sumy tvoří pohledávky státních a polostátních institucí či firem. Sociální správa, zdravotní pojišťovny a ČEZ tak přijdou o bezmála 44 tisíc korun. Na cestovku, s kterou nikdy nikdo nikam neodjel, je to až dost.    

Asteri zkrachovala v půlce dubna 2012. Kromě toho, že majitelka Šídová nedokázala dotáhnout do konce jediný zájezd, její firma se zapsala do análů tuzemského cestovního ruchu též jako první padlá CK roku 2012. Fungovala jen pár měsíců, přesto si do jejího dubnového krachu u ní koupilo dovolenou 121 klientů, jimž zaplacené zálohy ve výši 555 tisíc Kč musela vracet pojišťovna.

Tento počet zákazníků ale cestovce pro úspěšný start nestačil. Alena Šídovápodle dřívějšího vyjádření pro insolvenční soud doufala, že se jí „podaří rozjet novou cestovní kancelář se specializací na Řecko a prodat minimálně 90 % z plánovaných zájezdů pro rok 2012.“ To se zjevně nepovedlo a majitelka tak poslala firmu do insolvence.  

Šídová, která do roku 2010 spoluvlastnila libereckou cestovku Melissa Travel, nyní podle dostupných informací nevyvíjí žádnou podnikatelskou činnost. Její partner Nikolaos Pappas si v Liberci otevřel řeckou tavernu Masa Buka, přičemž Šídová podle údajů z jejího facebookového profilu u něj pracuje. Mimochodem – před pár týdny  vyšel o taverně veskrze pozitivní článek v Libereckém deníku. O Pappasově minulosti v Asteri Tour v něm samozřejmě není ani řádka.

Co je však naprosto nepochopitelné, že české úřady opět zaspaly a Asteri Tour do dnešního dne, tedy téměř dva roky od vyhlášení krachu, neodebraly koncesi k provozování cestovní kanceláře. Vyplývá to z aktuálního živnostenského výpisu firmy.

(rev)

Vytisknout