Hlinomaz prý vyvedl z CK Redgreentours miliony korun, teď „bydlí“ na radnici

26. března 2014 00:20

Majitel zkrachovalé cestovní kanceláře Redgreentours Jaroslav Hlinomaz se loni v létě formálně přestěhoval. Podle živnostenského rejstříku totiž původní adresu v novostavbě ve středočeských Nučicích vyměnil za tamní obecní úřad. Důvody můžeme jen hádat, víme ale, že Hlinomaz a jedna z jeho firem čelí v souvislosti s bankrotem milionovým žalobám.

Jaroslav Hlinomaz Reprofoto: Facebook

Na radnicích či obecních úřadech mají hlášené trvalé bydliště obvykle bezdomovci, anebo dlužníci, kteří se obávají třeba exekucí. A to je podle všeho i případ vlastníka a jednatele Redgreentours Jaroslava Hlinomaze, jehož insolvenční správce Richard Jasinský viní z tunelování cestovky. Ta vyhlásila bankrot v červnu 2012.    

Koláž: Krachy cestovek.cz

Jak naše redakce zjistila z insolvenčního rejstříku, správce Jasinský kvůli vyvádění majetku z CK podal hned tři žaloby. Jednu přímo na Hlinomaze, další na jím účelově založenou firmu Redgreentour agency, kam prý Hlinomaz odkláněl finance už dva měsíce před pádem cestovky, a třetí žaloba zamířila na daňovou společnost Sharim Hlinomazovy účetní Šárky Tylové.  

Hlinomaz měl pro své „stěhování“ na nučický úřad zřejmě pádné důvody. Ve hře jsou totiž nemalé peníze, insolvenční správce se žalobami domáhá celkem 8 147 025 Kč, plus pár desítek dolarů a eur. Připomeňme, že Redgreentours za sebou nechala dluhy kolem 20 milionů korun.   

Insolvenční řízení s Redgreentours rovněž provázejí spory o movitý majetek, jehož část – kancelářské vybavení – Hlinomaz dosud neodevzdal a správce neví, kde se nachází. Původně Hlinomaz nevydal ani čtyři firemní vozy v hodnotě přes 1,4 milionu korun, takže insolvenční správce musel pro jejich zajištění najmout specializovanou agenturu.

Hlinomaz „bydlel“ i na kladenském magistrátu

Kauza Redgreentours bohužel opět ukazuje na děravou českou legislativu, která umožňuje otevřít si cestovku i lidem s kontroverzní podnikatelskou minulostí. Jiná firma Hlinomaze, J&L Consult, totiž v květnu 2005 čelila exekuci a dva roky poté skončila v likvidaci. A v téže době se Hlinomaz poprvé „stěhoval“ na radnici. V letech 2005 až 2008 měl dle živnostenského rejstříku trvalé bydliště na kladenském magistrátu.

Likvidátor J&L Consultu navíc konstatoval, že mu nebyly předány obchodní ani účetní doklady dlužníka. Přitom podobně špatnou zkušenost měl také insolvenční správce Redgreentours, který si stěžoval, že jednatel Hlinomaz mu „nikdy nepředal…vykázaný zůstatek pokladny a nedoložil některé hotovostní transakce na pokladně dlužníka.“

Delegát zkrachovalé cestovky

Aby toho nebylo málo, Redgreentours nebyla pro Hlinomaze první zkušeností s krachem cestovní kanceláře. Před sedmi lety byl v souvislosti s úpadkem citován v médiích jako obchodní delegát firmy FBSK 1907 tureckého podnikatele Tunce Südogana, která pro prodej zájezdů používala obchodní názvy Detur a I´m Travelling.

Foto archiv: Hlinomaz jako druhý zprava

Na závěr zopakujme, že cestovní kancelář Redgreentours vyhlásila úpadek po tříleté existenci v červnu 2012. V zahraničí nechala 118 turistů a dalších 1100 lidí už neodjelo na zaplacený zájezd. Klienty odškodnila Union pojišťovna, ačkoli si stěžovala na nečinnost majitele Jaroslava Hlinomaze.

Konec insolvenčního řízení s Redgreentours a s tím související alespoň částečné umoření dluhů je ale kvůli neserióznímu přístupu Hlinomaze stále v nedohlednu. Průběh konkurzu bude redakce portálu Krachy cestovek.cz i nadále sledovat.   

(rev)

Vytisknout