Budou muset být pojištěny proti úpadku také cestovní agentury?

24. března 2014 13:22

Více než tři a půl tisíce cestovních agentur, které v tuzemsku působí, prý od roku budou muset být pojištěny proti svému úpadku. Podle ČTK, která tuto zprávu koncem minulého týdne zveřejnila, s tím počítá návrh novely zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Náměstek ministryně pro místní rozvoj Jiří Houdek. Foto: MMR

Ministerstvo chce v dubnu předložit vládě novelu, která bude v souladu s novým občanským zákoníkem, uvedl v rozhovoru pro ČTK náměstek ministryně pro místní rozvoj Jiří Houdek. Norma má podle něj přinést spotřebitelům od letní sezóny 2015 vyšší ochranu při koupi dovolené.

Ministerstvo, jak připomněla ČTK, připravilo návrh změny zákona již loni. „Po nástupu na ministerstvo jsem zjistila, že tento zákon nebyl terminologicky sladěn s novým občanským zákoníkem, připravujeme proto novelu, kterou máme předložit do vlády v dubnu tohoto roku,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Občanské sdružení Krachy cestovek v minulosti poukazovalo na řadu závažných skutečností, doprovázejících připravovanou novelu zastaralého zákona 159/1999, do kterého se nedostatatečně promítla evropská směrnice o ochraně turistů a kvůli němuž měly v uplynulých letech tisíce lidí zkaženou dovolenou a tisíce dalších na ni neodjely a současně nedostaly zpět své peníze.

Minulé vedení MMR připravovalo novelu (která se vloni bohudík dostala jen do prvního čtení) bez součinnosti se subjekty, jichž se týkala – tedy jak bez cestovních kanceláří a agentur, tak bez pojišťoven. Ministerstvo, které tehdy vedl Kamil Jankovský z nikým nevolené strany LIDEM, dokonce v květnu 2013 tvrdilo, že novela zákona je „v podstatě hotová a platit začne od začátku roku 2013“.

Otázkou také je, zda a jak MMR zakomponuje do novely nová pravidla, která se začala rodit v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Ta totiž reagují na nové způsoby poskytování služeb v oblasti cestovního ruchu. Lepší právní ochrany by se měli dočkat turisté, kteří si své zájezdy místo v tradičních cestovních kancelářích nakupují v takzvaných balíčcích například na internetu.

(red)

Vytisknout