Reakce chorvatské firmy Uniline na článek o spamech a nová fakta o jejím propojení se stránkami AdriaGuest.com

19. března 2014 13:52

Redakce portálu Krachy cestovek.cz obdržela emailem oficiální dopis od chorvatské cestovní agentury Uniline v reakci na článek o brutálním spamování, který byl na portálu zveřejněn dne 12. března 2014. Současně jsme ale odhalili, jak těsné propojení je mezi společností Uniline a portálem AdriaGuest.com, na nějž jsou nevyžádaná obchodní sdělení přesměrována.

Portál AdriaGuest.com běží na stejné IP adrese jako web cestovní agentury Uniline.hr

„Obracíme se na Vás touto cestou, v souvislosti se zveřejněním, které vyšlo na Vašich stránkách a vztahuje se na porušení integrity a výtečnosti nepravdivých skutečností k újmě Cestovní kanceláře UNILINE. Podle zakona o médiích Vas žádame, aby ste naši reakci zveřejnili v plném rozsahu, týkajíci sa obsahu, ve kterém se obvinuje naše společnost,“ stojí v nepodepsaném emailu Uniline.

Žádosti jsme s pochopením vyhověli a oficiální dopis, který přišel bez podpisu a bez razítka zveřejňujeme v plném znění.

Tato reakce si zaslouží komentář ze strany redakce portálu Krachy cestovek.cz. Zdá se totiž, a úroveň znalosti češtiny autora dopisu tuto domněnku potvrzuje, že pochopení skutečného obsahu článku bylo našimi novými chorvatskými čtenáři výrazně ovlivněno tím, čemu se říká „ztraceno v překladu“.

Zopakujme si fakta. Obyvatelé několika zemí střední Evropy jsou v posledních týdnech obtěžováni spamy a následně přesměrováni na stránky www.adriaguest.com. Ty ale nenabízejí naprosto žádné údaje o tom, která cestovní kancelář nebo agentura tyto nabídky poskytuje a na první pohled není jasné ani to, kdo server s těmito nabídkami provozuje.

Navíc jsme upozornili na to, že web AdriaGuest.com je jako přes kopírák podobný stránkám společnosti Uniline a že jeho nabídka porušuje platné zákony nejen v tom, že jde o nevyžádaná obchodní sdělení, ale především tím, že neplní povinnost zveřejňovat identifikační údaje podnikatelského subjektu.

Incomingová cestovní agentura Uniline ve své reakci tvrdí, že „Uniline není odesílatel a v jakékolik míře není zapojen anebo informován o odesílaní nabídek přes newslatter“. Uniline se však současně přihlásil ke „svému obsahu“ těchto nevyžádaných obchodních sdělení, které eufemisticky označuje za „newsletteri“, citujeme z dopisu: „To co spáji Uniline s uvedeným newsletterem je pouze v produktech, které jsou uvedeny v nabídce a které jsou produkt naše kompanie a jsou jako takové nabídnuty všem našim partnerům.“

Takže to znamená, že společnost Uniline má partnery, kteří nabízejí její služby prostřednictvím nevyžádaných obchodních sdělení a kteří nesdělují příjemcům těchto spamů identitu podnikatelského subjektu, který služby nabízí? Anebo je to jinak?

Při pokusu o rezervaci na webu AdriaGuest.com dochází k automatickému přesměrování na stránky www.uniline.hr, takže se zdá být velice nepravděpodobné, že Uniline neví nic o rozesílání spamů a neví ani o existenci webu AdriaGuest.com. U propojení webové nabídky a rezervačního systému totiž něco podobného není dost dobře možné.

Rezervační systém společnosti Uniline, kam je zájemce automaticky přesměrován z portálu AdriaGuest.com (na obrázku záložka „Croatia vacation“)

Navíc není problém zjistit ve veřejně přístupných zdrojích, že stránky AdriaGuest.com jsou hostovány na témže serveru (jeho IP adresa je 5.9.17.67), na němž je umístěn oficiální web společnosti Uniline, viz obrázek níže. 

Zdroj: http://www.websiteisworth.com

Na zmíněném serveru nejsou weby žádných jiných firem, jen dva weby: www.adriaguest.com a www.uniline.hr. Dalším důkazem o těsném propojení webu AdriaGuest.com se společností Uniline je pak veřejně dostupný záznam o tom, že portál AdriaGuest.com běží na webserveru s názvem Uniline-4.

Zdroj: http://www.statscrop.com/www/adriaguest.com

S ohledem na oficiální dopis cestovní kanceláře Uniline, v němž je redakce portálu Krachy cestovek.cz viněna z „překrucování faktů“ a „rozšiřování lživých a nepodložených faktů“ se domníváme, že výše uvedenými fakty jsme jasně prokázali propojení chorvatské cestovní agentury Uniline s aktuální spamovou kampaní s nabídkou dovolené či ubytování v Chorvatsku.

A znovu opakujeme, že v tuto chvíli není podstatné, zda o praxi nevyžádaných obchodních sdělení a o propojení své firmy s portálem AdriaGuest.comví její šéf, pan Boris Žgomba. A pomiňme, že autor oficiálního dopisu si ani nedal tu práci, aby text po sobě zkontroloval, takže např. v jednom místě o šéfovi firmy píše, že se jmenuje „Boris Žgomga“. Vzhledem k funkcím, které tento pán zastává - je předsedou Asociace chorvatských cestovních agentur (UHPA) a současně předsedou Asociace evropských cestovních agentur a tour operátorů (ECTAA) - je totiž opravdu mnohem podstatnější to, že k něčemu podobnému vůbec došlo, respektive mohlo dojít.

(red)

Soubory ke stažení

Vytisknout