West Holiday má dva roky po krachu stále platnou koncesi. Úřady zaspaly

10. března 2014 10:45

Pražský touroperátor West Holiday má kvůli liknavosti úřadů neuvěřitelných 28 měsíců od svého krachu stále ještě platnou koncesi na provozování cestovní kanceláře. Až po upozornění naší redakce se snad ledy pohnuly a koncese zmizí. Mezitím pomalu končí insolvenční řízení s cestovkou, a to s hodně špatným výsledkem – věřitelé neuvidí ani halíř.

West Holiday má podle živnostenského rejstříku stále platnou koncesi...

Připomeňme, že West Holiday vyhlásila kvůli předlužení úpadek 11. listopadu 2011. Návrat osmi desítek klientů z Turecka zajistila Česká podnikatelská pojišťovna, dalších 64 lidí už neodletělo na zakoupený zájezd a jejich nároky rovněž hradila pojišťovna.

Oprávnění pro provozování cestovní kanceláře firma získala v lednu 2006, přičemž podle živnostenského rejstříku je stále platné, což odporuje zákonu. Cestovka totiž může držet koncesi jen v případě, že má sjednané povinné pojištění proti úpadku. A o tom lze u padlé CK s vysokými dluhy s úspěchem pochybovat.  

Ministerské otálení

Problém jde zřejmě na vrub ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncesi sice odebírá živnostenský úřad, ale ten čeká na pokyn ministerstva, k němuž směřují informace o zániku pojištění. Podle vyjádření Františka Dickelta zživnostenského odboru Prahy 1 úřad do minulé středy návrh na zrušení oprávnění od ministerstva nedostal.

Současně MMR na otázku naší redakce, proč má padlá CK stále koncesi, odpovědělo: „Ministerstvo pro místní rozvoj ČRzaslalo návrh na zrušení živnostenského oprávnění u právnické osoby West Holiday, s.r.o. na příslušný živnostenský úřad.“ Zdá se tedy, že 28 měsíců po bankrotu firmy se MMR konečně rozhoupalo, jenže až po našem upozornění.  

Odměnu doplatí stát

V těchto dnech zároveň spěje do finále insolvenční řízení s West Holiday. Z konečné zprávy insolvenční správkyně z letošního února však vyplývá, že jeho výsledky jsou horší než obvykle.

V jiných případech totiž věřitelé dostanou alespoň pár korun. U West Holiday nejenže se jim z pohledávek za celkem 2,5 milionu Kč nevrátí ani halíř, ale příjmy z majetkové podstaty nestačí ani na odměnu insolvenční správkyně ve výši 54 tisíc korun. Chybí totiž šest tisícovek, které musí uhradit daňoví poplatníci.

„Zbývající částka ve výši 6.025,00 bude hrazena z prostředků rozpočtu ČR prostřednictvím Městského soudu v Praze,“ uvedla insolvenční správkyně Miroslava Šafránková v konečné zprávě. Pro stát to ale zdaleka není jediná ztráta. Úřady a další instituce přihlásily do insolvenčního řízení s West Holiday pohledávky za 458 tisíc korun, které už nikdy neuvidí.

Dcera už nepodniká     

West Holiday patří Vendulce Košatové a Heleně Zábranské. Jakuž Krachy cestovek.cz informovaly, v cestovním ruchu se angažovaladceraKošatové Markéta Kiliçoglu, která se pár měsíců po pádu West Holiday stala jednatelkou a společnicí Cestovní kanceláře Afrodita. V dubnu 2013 svůj podíl ale prodala a skončila i s jednatelstvím. Její matka, Vendula Košatová, je však podle registru Nic.cz stále držitelkou webové domény ckafrodita.cz.

Druhá z majitelek West Holiday, Helena Zábranská, působila či působí ve víc než desítce firem, z nichž většina je v likvidaci, nebo už jsou vymazány z obchodního rejstříku či prošly konkurzem. Podle dostupných údajů v cestovním ruchu už nepodniká.

(rev)

Vytisknout