Padlá cestovka Via Vera dluží skoro pět milionů, věřitelům se vrátí pár tisíc

27. února 2014 11:06

Konkurz liberecké cestovní kanceláře Via Vera, která zkrachovala na začátku července 2011, se pomalu chýlí ke konci. Soud před několika týdny schválil závěrečný účet předložený insolvenčním správcem. A výsledek je víc než tristní. Mezi 14 věřitelů s celkovými pohledávkami za téměř pět milionů korun se totiž rozdělí pouhých 12 tisíc Kč.

Ilustrační foto

Via Veraliberecké podnikatelky Věry Krebsové fungovala od roku 1996. Podle údajů z insolvenčního návrhu ji do kolen srazila rostoucí poptávka po zájezdech v režimu last minute, jejichž nízké prodejní ceny údajně nestačily na pokrytí nákladů.

Cestovka vyhlásila úpadek 4. července 2011, protože nedokázala uhradit leteckou přepravu klientů do Řecka a Turecka. V zahraničí měla necelé tři desítky turistů, kteří se v pořádku vrátili do České republiky, a dalším 150 lidem vrátila peníze za neuskutečněné zájezdy Union poisťovna.

Kancelář ale po sobě nechala dluh 4,7 milionu korun a skoro žádný majetek. Příjmy z majetkové podstaty činily pouhých 71 145 korun, přičemž po uhrazení odměny a výdajů insolvenčního správce zbylo na věřitele 12 027 korun. „Procentuální uspokojení jejich pohledávek bude činit 0,25581833 %,“ uvedl správce v konečné zprávě z loňského října.

Největším věřitelem je ČSOB, které Via Vera dluží přes 1,7 milionu korun z úvěru. Banka by nakonec podle konečné zprávy měla získat pouhých 4405 Kč. Podobně dopadla i Union poisťovna, která přihlásila také přes 1,7 milionu, což byly peníze vyplacené poškozeným klientům.     

Pro daňové poplatníky je špatnou zprávou, že o peníze přišel i stát. Mezi čtrnáctku věřitelů patří Finanční úřad v Liberci, Česká správa sociálního zabezpečení a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tyto veřejné instituce, které v součtu požadovaly skoro půl milionu korun, dostanou nicotných 1264 Kč.

(rev)

Vytisknout