Češi vyrážejí na kratší dovolené, ale častěji

24. ledna 2014 14:30

Ačkoli psychologové jednoznačně tvrdí, že odpočinek a úlevu od pracovního stresu přináší až dovolená delší než týden, současný tuzemský trend jde proti jejich radám. Češi dobu svých dovolených zkracují, ale vyrážejí na ně častěji.

Vyplývá to z průzkumu, který mezi cestovními kancelářemi realizovala Česká tisková kancelář (ČTK). Podle zástupců cestovních kanceláří se délka pobytů zkracuje již několik let a trend stále pokračuje.

U lyžařských pobytů narůstá zájem o tří až čtyřdenní zájezdy místo týdenních. U letních dovolených vzdávají Češi odborníky doporučované dvoutýdenní pobyty. Stále častěji objednávají zájezdy na 11 až 12 dní.

Podle statistik serveru Zájezdy.cz je preferovaná doba letní dovolené ještě kratší. Klienti si nejčastěji kupují osmidenní zájezdy, ty tvoří 56 % prodaných letních dovolených. Zájem o pobyty delší než devět dní stále klesá. Oproti tomu letos o polovinu stoupl zájem o pětidenní zájezdy s vlastní dopravou.

Dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat. Cestovky počítají s tím, že stále více lidí bude kombinovat několik krátkých pobytů na lyžích, nejčastěji v Itálii a Rakousku, s týdenní letní dovolenou u moře.

Důvodů, proč se dovolené zkracují, uvádějí zástupci cestovek několik. Pro určitou část populace jsou určitě důvodem finance a snaha ušetřit. Druhá skupina zase chce několika kratšími pobyty poznat více míst. U dražších zájezdů do exotických destinací se trend zkracování pobytů zatím neprojevil.

Vytisknout