Předprodeje v cestovkách jsou letos rekordní

22. ledna 2014 10:33

Cestovní kanceláře se chlubí, že prodávají rekordní množství zájezdů v rámci takzvané First minute nabídky. Přejme jim to. Je to ale dobře i pro turisty? Podle Lidových novin jsou aktuální předprodeje zájezdů dvojnásobné proti zimnímu období před loňskou letní sezónou. Lidovkám to potvrdil marketingový ředitel společnosti Invia Michal Tůma.

Ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že přes tohoto prostředníka prodávají alespoň část své produkce prakticky všechny české CK, ví nepochybně pan Tůma, o čem mluví.

Už dřív cestovní kanceláře průběžně hlásily, že jejich First minute jdou na odbyt rok od roku líp. Podle toho se v uplynulých létech vyvíjela i nabídka Last minute dovolených – výběr byl naopak čím dál omezenější.

Podle jednoduchých počtů by tedy mělo být hospodaření českých cestovních kanceláří čím dál úspěšnější. Řemeslníkovi, který pracuje na živnostenský list, se může jen zdát o zálohách vybraných půl roku dopředu za práci, kterou teprve odvede. Realitou jsou pro něj spíš faktury dva měsíce po splatnosti.

Jenže podle některých zdrojů hospodaří drtivá většina CK se ztrátou nebo – v lepším případě – se pohybuje kolem nuly. Tvrdí to například analytik cestovního ruchu ze společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek na portálu iDnes.

Vzhledem k tomu, že se zároveň většina českých cestovek stále drží protizákonné praxe a nezveřejňuje své hospodářské výsledky, nedají se takové zvěsti ověřit. Přesto by ale měly být varovným signálem.

Návštěvníkům portálu Krachy cestovek.cz nemusíme připomínat, že i letos bude kvůli neschopnosti Ministerstva pro místní rozvoj dál platit prastarý zákon o podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Ten, jak rovněž všichni víme, nikomu nezaručuje, že v případě potíží cestovky dostane své předem vložené peníze zpět.

Letos je tedy dvojnásob namístě (když se ty prodeje First minute rovněž zdvojnásobily) zajímat se při koupi zájezdu, kolik cestovních smluv na tuto sezónu už CK uzavřela, kolik peněz utržila a na kolik je pojištěná. Neexistuje žádná zákonná překážka, která by bránila vám tyto údaje poskytnout.

(rep)

Vytisknout