České cestovky chtějí vozit víc seniorů

20. ledna 2014 21:51

České cestovky objevily seniory, což zase objevila ČT24. V sobotu na tom postavila reportáž z veletrhu cestovního ruchu GO! V Brně.

Ilustrační foto: www.goodlifeguide.net

Muž, kterého televize na veletrhu GO! odchytila a postavila před kameru, se těší do Španělska. Ještě neví přesně, zda do Andaluzie nebo na Menorcu. Zato už má jasno v tom, že ušetří zhruba 2000 korun na zájezdu, který by jinak stál 14 000.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur spočítala, že podíl cestujících seniorů v České republice je přibližně 10 % zatímco v západních zemích se jejich podíl pohybuje okolo 18 %.

Mluvčí asociace Kateřina Petříčková neupřesnila, jakou statistickou metodou k tomuto výpočtu došla. Jestli jde skutečně o procenta ze všech turistů, kteří si každoročně koupí zájezd, nebo o procento cestovatelů, kteří využívají slevy pro seniory.

Spousta obětavých dědečků a babiček totiž cestuje s vnoučaty, kterým české cestovní kanceláře nabízejí podstatně větší úlevy než seniorům. Nabídka na dovolenou pro prarodiče v doprovodu dospělých ratolestí zdarma nebo jen za cenu letenky se alespoň v katalozích dosud neobjevila, zatímco mládež do 15 let se takhle vozí běžně.

A možná by ke zvýšení procenta českých seniorů využívajících zvýhodněnou nabídku dovolené  přispělo i to, kdyby se české CK konečně ujednotily, kdo je to vlastně ten „senior“. Některé směřují svou nabídku už do věkové kategorie 55+, zatímco další zatím neslevily pod šedesátku.

Tatranské zotavovny přitom už před mnoha lety zavedly půvabný termín „mladodůchodce“. Kdyby se jej české cestovní kanceláře chtěly chopit a dát mu jasný obsah, určitě by se na ně slovenští kolegové nezlobili. A statistiku by to nepochybně vylepšilo.

(rep)

Vytisknout