Po maďarské a slovenské CK Medina Tours nakonec zkrachovala i ta česká

1. ledna 2014 10:44 / Aktualizováno 1. ledna 2014 12:03

Řady zkrachovalých cestovních kanceláří se v závěru roku 2013 stihly ještě rozšířit o pražskou CK Medina Tours. Její konec však není žádným překvapením, už v létě totiž vyhlásily bankrot mateřské a sesterské firmy Mediny z Maďarska a Slovenska. Navíc česká filiálka svoji činnost v posledních měsících utlumila, zřejmě ani neměla uzavřenou zákonnou pojistku proti úpadku.

Zdroj: Medina Tours Logo CK Medina Tours

Medina Tours na sebe podala insolvenční návrh 27. prosince. Podle něj se dostala do problémů kvůli orientaci turistů na velmi levné zájezdy. Podnikání cestovky ovlivnila i klesající poptávka po cestách do severní Afriky způsobená tamní složitou politickou situací. Země jako Tunisko, Alžírsko a Egypt údajně patřily mezi hlavní destinace klientů Mediny.

Firmu rovněž zasáhl bankrot spřízněných kanceláří z Maďarska a Slovenska. „Úpadek v současné době existuje jak ve formě platební neschopnosti, tak postupně i ve formě předlužení,“ uvedla společnost v insolvenčním návrhu. Závazky Mediny přesáhly 9,7 milionu korun, přičemž hodnota jejího majetku činí 1,7 milionu.

Medina Tours se už delší dobu nacházela ve stavu klinické smrti. Na otazníky kolem jejího fungování portál Krachy cestovek.cz upozorňoval již v srpnu po pádu slovenské sesterské společnosti. České webové stránky Mediny v té době nebylo možné zobrazit a podle nynějšího insolvenčního návrhu firma už nemá žádné zaměstnance.

Jak navíc upozornila agentura ČTK, cestovka si zřejmě ani neuzavřela povinné pojištění proti úpadku. Pokud je to pravda, tak to opět vrhá špatné světlo na práci zodpovědných úřadů, především často kritizovaného ministerstva pro místní rozvoj, které má cestovní ruch na starosti.

Problém totiž spočívá v tom, že podle živnostenského rejstříku Medina Tous stále drží platnou koncesi pro provozování cestovní kanceláře. Jenže podle zákona o cestovním ruchu cestovka může mít koncesi pouze v případě, když je zároveň pojištěná proti úpadku, jinak ji příslušný živnostenský úřad musí odebrat, což se patrně ještě nestalo.  

Česká Medina Tours byla založena v roce 2003 jako součást mezinárodní skupiny v cestovním ruchu Medina Group. Ta vznikla v Maďarsku v roce 1993, o šest let později pak firma otevřela filiálku na Slovensku.

Po pádu Mediny počet zkrachovalých českých cestovních kanceláří stoupl v roce 2013 na šest. K tomu můžeme ještě připočítat jednoho zahraničního touroperátora, jehož služeb využívali také čeští turisté, a jednu tuzemskou CK pro cizince. V roce 2012 vyhlásilo úpadek celkem devět cestovek.

(rev)

Vytisknout