Po osmi letech se žena dočkala odškodného za ochrnutí při zájezdu s CK Fischer

17. prosince 2013 00:10

Dlouhých osm let trvalo české justici, než přiměla cestovní kancelář Fischer zaplatit ženě odškodné za poranění páteře s následným ochrnutím, které utrpěla během zájezdu do Egypta. Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle něhož cestovka musí ženě uhradit 400 tisíc korun a stejnou sumu i jejímu manželovi.

Ilustrační foto

Částka navíc nemusí být konečná, podle serveru Lidovky.cz se totiž v paralelním sporu žena domáhá ještě bolestného a náhrady za ztížení společenského uplatnění.

Nešťastná událost se přihodila v roce 2005, kdy si manželé krátce po odchodu do penze vyjeli s CK Fischer na zájezd do egyptského letoviska Taba. „Na místě si od cestovní kanceláře Fischer koupili jednodenní výlet autobusem do Káhiry, zajišťovaný lokálním dopravcem,“ uvedly Lidovky.

Autobus však během výletu ve vysoké rychlosti najel na písečnou dunu. Žena si při tom vážně poranila páteř, kvůli čemuž následně ochrnula na dolní polovinu těla. Cestovka dle svého mluvčího Jana Osúcha již peníze uhradila, stále ale trvá na tom, že se neprovinila. Zodpovědný je prý řidič egyptského autobusu.

Žalujte cestovku, na peníze máte nárok!

Jenže CK Fischer se pravděpodobně mýlí. Jak již loni v říjnu napsal portál Krachy cestovek.cz, kancelář nese odpovědnost i za domorodého řidiče, pokud si ho v dané lokalitě najala, a svým klientům prodala jeho služby.

Vyplývá to z judikatury Nejvyššího soudu, jenž loni v červenci rozhodoval jeden velice podobný, víc než deset let se vlekoucí případ. Šlo v něm o zranění páteře a klíční kosti, které v roce 2001 turistka utrpěla v terénním autě na Kypru při výletu, který si koupila během zájezdu u pořadatelské cestovky.

Portál Krachy cestovek.cz proto tehdy došel k jednoznačnému závěru, který stále platí: Žalujte cestovku o náhradu škody, nechce-li se vyrovnat mimosoudně! Nárok se ale musí vznést co nejdříve, aby nebyl nepromlčen. A stejně jako u obou výše zmíněných případů se poškozený klient bohužel musí připravit na hodně dlouhý spor.

Původně měli dva miliony

Na závěr ještě přibližme justiční martýrium klientů CK Fischer, jak ho popsaly Lidovky.cz. Městský soud v Praze nejdříve přiznal ochrnuté ženě 1,5 milionu korun a jejímu manželovi za zásah do rodinného a společenského života 500 tisíc. Cestovce vytknul špatné zabezpečení zájezdu a lékařské pomoci.

Vrchní soud ale odškodnění výrazně snížil, přičemž zdůraznil, že část nároku musí žena uplatňovat v paralelním sporu. Také dospěl k závěru, že kancelář sice zodpovídá za následek zranění z Egypta, avšak z řízení prý „nevyplynulo jednoznačně nic, co by svědčilo o tom, že by mohla sama na místě nehody vystupovat jakkoliv jinak,“ citoval server soudní verdikt.

Manželé s rozhodnutím odvolacího senátu nesouhlasili. V dovolání se podle Lidovek pozastavovali třeba nad tím, že oba mají dostat stejnou částku, ačkoli žena jako ochrnutá utrpěla mnohem závažnější zásah do osobnostních práv. Poukazovali také na přístup CK, která jim dle jejich názoru nedala ani morální zadostiučinění. Nejvyšší soud nicméně dovolání zamítl a potvrdil tak alespoň nárok na celkem 800 tisíc.

(rev)

Vytisknout