Condor dolétal, dluhy neplatí

13. prosince 2013 15:20 / Aktualizováno 13. prosince 2013 15:26

Do oblasti krachů cestovních kanceláří a klientů podvedených neseriózními majiteli CK zamířili ve středu redaktoři pořadu ČT 1 Černé ovce. Zatím se jim však nepodařilo pomoci poškozeným cestovatelkám.

Reprofoto ČT

Cestovní kancelář Condor, která letos ukončila činnost, v době natáčení pořadu dlužila peníze třem klientkám za zájezdy, které se neuskutečnily, celkem téměř jednadvacet tisíc korun.

Paní Eva Vrzalová s kamarádkami si zaplatily zájezd do Athén už vloni na konci roku. V březnu jim kancelář sdělila, že zájezd nenaplnil kapacitu a tudíž se nekoná. Až potud je teoreticky všechno v pořádku, to se může stát. Jenže následovat by mělo vrácení peněz cestovní kanceláří. K tomu do doby natáčení pořadu nedošlo.

Paní Vrzalová se snažila od března získat peníze zpět. Podle jejího vyjádření jí je zástupci cestovky několikrát slíbili, nikdy však neposlali. Od června už se do CK nedovolala a podle záznamu v obchodním rejstříku CK Condor ukončil činnost a je v insolvenci. Kdo tedy má peníze poškozeným klientům vrátit, když společnost neexistuje?

ývalý jednatel společnosti Condor CS s.r.o. Robert Dvornický, nyní jednatel cestovky BIZTRAVEL s.r.o., v pořadu slíbil, že již byl dán platební příkaz a že „alespoň část peněz by měla přijít“. Hodlá zřejmě lidi, které prokazatelně poškodil, vyplácet po kouskách. Nicméně do konce natáčení pořadu paní Vrzalové nepřišla ani ta „část“ peněz.

Ukončení činnosti CK Condor je poněkud zvláštní - změnila totiž název, ale provozování CK jí v předmětu podnikání zůstalo. Čelí insolvenčnímu návrhu, který na ni podali bývalí zaměstnanci, k návrhu se zatím jako další poškozený přihlásil Úřad práce.

Ochranné známky, webové stránky a údajně i některé provozovny přešly na cestovku BCD Travel Czech Republic s.r.o.. Ta ale nechce poškozeným turistkám pomoci. Její ředitel Marko Vidic v pořadu Černé ovce prohlásil, že: „obě dvě společnosti zůstaly v podstatě z právního hlediska nezávislé, tak nemůžeme nijak konat ve prospěch těch klientů.“ Ovšem z informací v obchodním rejstříku vysvítá, že situace zdaleka není tak jednoduchá a že obě cestovky zřejmě nejsou na sobě nezávislé subjekty.

Vazby mezi cestovkami budeme dále rozplétat a znovu se k nim na portálu Krachy cestovek.cz vrátíme. Zatím můžeme poškozeným cestovatelkám, případně dalším klientům zaniklé CK Condor, poradit totéž, co právník v pořadu Černé ovce – připojte se k insolvenčnímu řízení. A doufejte, že firma přizná nějaký majetek.

(rem)

Vytisknout