Povinná četba pro majitele nových cestovek

11. prosince 2013 15:26

Ve čtvrtém letošním čísle magazínu Vlastní firma FRANCHISING vyšel článek, který by měli povinně nastudovat všichni, kteří se hodlají pustit do podnikání v cestovním ruchu. Ani mnoha podnikatelům v cestovním ruchu by neuškodilo osvěžit si základní informace.

Ilustrační foto: PhotoRack.net

Autor Adam Rezek předkládá ve svém textu s názvem Byznys pro otrlé jednak detailní návod, jaké náležitosti musí splnit podnikatel, který si hodlá založit a provozovat vlastní cestovní kancelář, ale také upozorňuje na řadu rizik tohoto odvětví.

Nelze než souhlasit, když uvádí, že majitelé cestovních kanceláří i všichni jejich zaměstnanci jsou nuceni pracovat pod velkým tlakem, jejich zákazníci patří k nejnáročnějším na trhu a neodpouštějí chyby. Kromě toho, že si cestovky konkurují mezi sebou, jejich dalším „konkurentem“ je individuální turistika, kdy si dovolenkáři sami zařizují dopravu i pobyt v zahraničí. Byznys je navíc stále ohrožován okolnostmi, které nelze předem naplánovat, ani odhadnout – politickou situací, přírodními katastrofami nebo nevysvětlitelnou módností jednotlivých destinací.

Naopak povinnosti majitelů cestovních kanceláří jsou jasně dané. Patří mezi ně zákonem stanovené pojištění pro případ úpadku. I ostřílení matadoři mezi majiteli cestovek a někteří činovníci našich asociací cestovních kanceláří a agentur by si měli osvěžit základní pravidla.

Ve zmíněném článku se praví:„Částka, na kterou musíte kancelář pojistit, musí být v rozsahu 30 % ročních plánovaných tržeb. „Jelikož na trhu převládá silné konkurenční prostředí, pro nové subjekty je velmi náročné, ale ne nemožné pojištění proti úpadku získat,“ varuje majitel cestovní kanceláře radynacestu.cz Martin Šimek.

„Pozor však na spory mezi cestovní kanceláří a pojišťovnou v případě krachu. Pojišťovna musí splatit škody do výše usmlouvaného limitu, v případě, že prodáte více zájezdů a zkrachujete, pojišťovna nemusí zaplatit veškeré výdaje, případně je zaplatí, ale může se dožadovat úhrady škod, které jí vznikly…“

Informace obsažené ve zmíněném článku zřejmě ale bohužel nezmění praktiky některých „rádobypodnikatelů“, před nimiž portál Krachy cestovek.cz varuje. Jsou to ti, kteří se rozhodli pravidla nerespektovat a dál organizují zájezdy například pod názvem expedice, vyhýbají se povinnému pojištění apod.

(der)

Vytisknout