Letos klienti zkrachovalých cestovek přišli vinou děravého zákona o téměř milion korun

28. listopadu 2013 00:07

Klienti letos zkrachovalých cestovních kanceláří a agentur přišli vinou nedokonalého zákona o téměř milion korun. Vyplývá to z výsledků analýzy informací dostupných v insolvenčním rejstříku, kterou zpracovala redakce portálu Krachy cestovek. Kupříkladu agentura travel esprit dluží svým klientům téměř 700 tisíc korun, Bolero Tours 211 tisíc korun, Partner Alivia 83 tisíc korun.

Ilustrační foto

O peníze nepřicházejí jen klienti, ale všichni daňoví poplatníci. Kdo jiný dluhy těchto cestovních kanceláří a agentur vůči státu? Závazky na sociálním a zdravotním pojištění, závazky vůči finančnímu úřadu. Jenom u těch letos zkrachovalých cestovních kanceláří a agentur jde o částku vyšší než 3,5 milionu korun.

Nutno však poznamenat, že jde o značně zkreslený mezisoučet. U poloviny těchto subjektů je insolvenční řízení stále otevřené. Soud v těchto případech dosud nerozhodl o úpadku a zatím se tedy neví, kolik věřitelů ještě může přihlásit své pohledávky. A u těch věřitelů (klienti, banky, stát, dodavatelé, aj.), kteří své pohledávky do současné chvíle přihlásili, dosahují dluhy už teď astronomické výše 80 milionů korun. Když uvážíme, že jde o zatím jen o čtyři zkrachovalé cestovní kanceláře a agentury a že tato suma není konečná, je to vskutku na pováženou.

Pro zajímavost: Zatím největší dluhy má CK Partner Alivia. Z pohledávek uplatňovaných věřiteli ve výši 36 milionu korun je majetkem zajištěn pouze necelý 1 milion. Následuje CK Bolero Tourss dluhy 25 milionů korun oproti majetku ve výši asi 15 milionů. Třetím v pořadí je travel esprit, agentura dlužící svým klientům 657 tisíc korun.

Bohužel její klienti tyto peníze zřejmě nikdy neuvidí. Proč? Cestovní agentura nemá podle platné legislativy zákonnou povinnost pojistit se proti svému úpadku. A majetek této firmy byl ohodnocen jen na 45 -50 tisíc.

Těžko říct, kdy a v jaké podobě se dočkáme novely zákona a zda díky ní budou turisté ve větším bezpečí. Ani ona totiž kromě jiného nepočítá s tím, aby cestovní agentury měly zákonem stanovenou povinnost pojistit se proti úpadku. Případ travel esprit ukazuje, že klienti cestovních agentur tak mohou i v budoucnosti přijít o poměrně vysoké částky.

(res)

Vytisknout