Cestovkám se intervence ČNB hodí, poslouží jako záminka k vylepšení marží

25. listopadu 2013 00:35

Od Intervence České národní banky uplynuly sotva dva týdny a cestovní kanceláře už přispěchaly s prohlášením, že kvůli oslabení koruny musejí zvednout ceny zájezdů zhruba o deset procent. Jenže jak se ukazuje, zásah ČNB se cestovkám docela hodí, protože zdražení bude asi výraznější, než o kolik se propadl kurz české měny.

Ilustrační foto

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) tuzemští touroperátoři předpokládají, že příští rok podraží last minute zájezdy v průměru o deset procent. Ceny first minute nabídek se údajně nezmění. Pro cestovky to znamená výrazné přilepšení, protože „na poslední chvíli“ se v Česku prodá asi 40 procent dovolených.

Průměrná cena zahraničního zájezdu dle asociace stoupne v příštím roce na 13 tisíc korun. Zatímco v roce 2011 činila 11 350 Kč a loni stoupla již na 11 750 korun. „V letošní sezoně se průměrná cena prodaného zájezdu opět zvýšila o několik stovek korun na člověka a přesáhla hranici 12 tisíc korun,“ citoval server E15.cz prohlášení AČCKA.

Koruna oslabila jen o pět procent

Jak ale poznamenal web iDnes.cz, kanceláře většinu zájezdů nakupují v eurech, které po zásahu ČNB posílilo zhruba o 1,40 koruny a nyní se pohybuje kolem 27,25 Kč. „Ohlášené předpokládané zdražení zájezdů o 10 procent nelze přičítat jen vyšší ceně eura, kurz koruny se totiž propadl jen o 5,4 procenta,“ konstatuje server.

Asociace rozdíl vysvětluje tím, že kalkulace cen zájezdů se sestavují už dříve a podle jiného kurzu. Jenže v létě podle informací iDnes.cz stálo euro nejméně 25,57 Kč, a to by odpovídalo zdražení o 6,5 procenta.

Krok bankéřů nahrává k vylepšení marží

Analytik společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek cestovky hájí. Jeho firma udělala analýzu ziskovosti a drtivá většina kanceláří se prý pohybuje kolem nuly nebo jsou přímo ve ztrátě, takže teď by si rády vylepšily marže. „Krok ČNB tedy nahrává tomu, aby se znovu prosadily ceny, které byly za poslední roky velmi stlačené,“ vysvětlil Beránek.

Server iHNed.cz navíc podotkl, že intervence ČNB vedoucí k oslabení koruny přišla z pohledu CK v nejméně vhodný okamžik. „Většina cestovních kanceláří má připravené katalogy na příští rok, které jsou kalkulovány v jiné kurzové realitě a v mnoha případech jsou tyto katalogy v tisku nebo již byly distribuovány zákazníkům,“ citoval iHNed Beránka.

Egyptské ztráty

Také Mag Consulting očekává, stejně jako AČCKA, 10procentní zdražení dovolených. Podle Beránka ceny vzrostou i kvůli přeskupení oblíbených destinací. Například z Egypta prý zmizely masy turistů, které se přesunuly do Řecka či Španělska.

Podobně vidí situaci i CK Fischer, která počítá s nárůstem o pět až deset procent. „Zcela jistě se krok centrální banky promítne do cen last minute zájezdů v příštím roce. Aktuální dokupování kapacit v hotelech i míst v letadlech se počítají podle aktuálního kurzu a ten bude pro nás a zprostředkovaně i pro klienty v režimu last minute méně výhodný,“ doplnil mluvčí CK Jan Osúch.

(rev)

Vytisknout