Pražská advokátka pořádá výlety na keňské safari, jenže bez koncese

19. listopadu 2013 17:48

Nekonečný seriál o černém podnikání v cestovním ruchu pokračuje. Další díl je o pražské advokátce Heleně Martiňákové, která organizuje výlety na safari do Keni. Nejenže nemá koncesi či alespoň oprávnění pro cestovní agenturu, ale navíc podniká bez jakéhokoli zápisu v živnostenském nebo obchodním rejstříku.

„Zajišťujeme výlety na safari a jiná krásná místa v Keni již v ČR - spolehlivě, kvalitně a levně!,“ láká turisty hlavní strana webu Safari-Kenya, jehož provozovatel se zároveň nezapomněl pochlubit, že výlety zajistí z České republiky „za levnější cenu než přes CK…“

Jde ale již o stokrát obehranou písničku. Všichni podnikavci, kteří bez oprávnění pořádají různé expedice či výlety, a kteří o sobě tvrdí, že nejsou CK a tudíž žádný úřednický štempl nepotřebují, se kupodivu velice rádi s klasickými touroperátory porovnávají. Jenže seriózní cestovky, které platí daně a pojištění, jim cenově nemohou konkurovat.

Na safari s advokátkou z Michle

Vraťme se však k safari. Do keňského dobrodružství se podle kontaktůna webu Safari-Kenya pustily pražská advokátka JUDr. Helena Martiňáková a dále Veronika Povolná. Pokoušeli jsme dohledat, jaké obě dámy mají oprávnění k podnikání v cestovním ruchu, ale příliš jsme nepochodili.

Helena Martiňáková, která je podle registru zároveň držitelkou domény Safari-kenya.cz, je sice zapsaná v seznamu advokátů a dle Evropské databanky se specializuje na trestní právo, ale v živnostenském ani obchodním rejstříku se její jméno nevyskytuje. To znamená, že k podnikání v cestovním ruchu, ať už coby CK či jako agentura, nemá žádné oprávnění.

Zároveň z toho plyne, že adresa michelského paneláku v pražské ulici Na Křivině uvedená v kontaktech, která budí dojem, že jde o jakési oficiální sídlo subjektu Safari Kenya, je pouze sídlem advokátní praxe paní Martiňákové a k podnikání v cestovním ruchu nemá jakýkoli zákonný vztah.

Turistika jako realitní činnost?

Co se týče Veroniky Povolné, tak osobu téhož jména lze v živnostenském rejstříku dohledat. Nicméně má registrované obory činnosti „velkoobchod a maloobchod“ a „realitní činnost, správa a údržba nemovitostí.“ Tudíž opět nic, co by jí opravňovalo organizovat výlety po Keni.

Pro pořádek jen doplňujeme, že Safari Kenya nebo jiný subjekt s podobným názvem v obchodním rejstříku neexistuje a nikdy ani neexistoval.

Pod pojmem „výlety“ navíc Safari-Kenya skrývá často vícedenní akce za stovky eur, jež zahrnují dopravu, ubytování a stravu. Tedy kombinaci služeb, které podle zákona tvoří zájezd, a pro něž je nutná koncese a povinná pojistka proti úpadku. Jak jsme již naznačili výše, zástupkyně safari nic z toho pochopitelně nemají.   

Nejde o spolek pro kamarády

A ještě doplňme, že Safari Kenya rozhodně není nějaký dobročinný spolek, který pro kamarády pořádá výlety do Afriky. Zástupci subjektu aktivně nabízejí své služby třeba na různých diskuzích serveru Orbion.cz. V debatě nazvané Která ck má nej cenu za safari na Massai Mara? se opět chlubí tím, že mají dobré ceny – „až poloviční než české CK“.

Na závěr zopakujme smutnou pravdu – džungle v českém turistickém průmyslu vesele bují hlavně kvůli neschopnosti dohledových orgánů v čele s ministerstvem pro místní rozvoj. A na vině je rovněž děravý zákon o cestovním ruchu č. 159/1999 Sb., jehož kritizovaná a horkou jehlou ušitá novela z dílny zmíněného ministerstva nepřehlednou situaci bohužel o moc nezlepší.

 

(rev)

Vytisknout