Ministerstvo zase oprašuje garanční fond

14. listopadu 2013 09:42

Už je to tady zase. Nepoučitelné Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) znovu mluví o garančním fondu. Při jednáních o novele zákona o podnikání v cestovním ruchu se k němu vracelo od roku 2010. Přitom garanční fond tu jednou fungoval a dokonale se sám historicky znemožnil.

Krach CK Travela v roce 1997 tehdejší garanční fond zcela vyčerpal

Na konferenci o bariérách v cestovním ruchu informovaly zástupkyně MMR o skutečnosti, že se v ČR snížil počet cestovních kanceláří na 860, přičemž na začátku letošního roku jich byla zhruba tisícovka. Ing. Daniela Trnková z MMR se nechala slyšet, že malým cestovkám by pomohlo, kdyby vznikla alternativa k povinnému pojištění proti úpadku, třeba garanční fond.

Za několik let diskusí při přípravě nového zákona uznalo samo ministerstvo, že by ovšem museli turisté platit za zájezdy víc a sami tak do garančního fondu přispívat.

Z nedávné historie víme, že ačkoli klienti cestovních kanceláří do fondu přispívali, nebylo jim to nic platné. Garanční fond zde v roce 1995 založilo sedm cestovních kanceláří a „garantovalo“ klientům pomoc – nikoli peněžitou náhradu, ale repatriaci a náhradní zájezd.

Jenže v roce 1997, kdy bylo ve fondu 7 milionů korun, přišel obrovský krach CK Travela a se fond vyčerpal jen na repatriaci jejích klientů. Pokryl jen polovinu potřebné částky.  Navíc pro klienty dalších cestovek, které ten rok krachly, nezbylo nic.

Mohlo se zdát, že ministerstvo myšlenku garančního fondu opustilo, ovšem už je to tu zase. Proč nehodit odpovědnost za něco, co má garantovat stát, na někoho jiného?  Ať to zaplatí občané, jako vždy. Kromě toho - nejsou snahy o podpoření vyššího počtu cestovních kanceláří v zemi, kde s nimi za rok vyjede do zahraničí asi 2,1 milionu turistů – poněkud absurdní?

(rem)

Vytisknout