Cestovatelský klub se skrytými vlastníky organizuje výpravy do Maroka, bez koncese

8. listopadu 2013 11:56

Redakce portálu Krachy cestovek.cz objevila další subjekt, který bez potřebného oprávnění nabízí zahraniční zájezdy neboli expedice. Jde o cestovatelský klub Objevte Maroko, jehož provozovatel se navíc svou identitou raději příliš nechlubí.

Homepage webu Objevte Maroko.cz

Klub v rámci expedic po Maroku nabízí kombinaci hned několika služeb – dopravu, stravování, ubytování a průvodce, což podle zákona o cestovním ruchu vytváří zájezd. Přesto klub dle dostupných informací nemá koncesi pro provozování CK a tím pádem ani povinnou pojistku proti úpadku.

Ono je ale vůbec těžké zjistit jakékoli bližší informace o majiteli klubu. Na stránkách Objevtemaroko.cz totiž navzdory zákonným předpisům chybí veškeré identifikační údaje provozovatele, tedy jeho obchodní název, IČ a adresa. Takové skrývání vlastníků příliš velkou důvěru zrovna nebudí.

Zkusili jsme provozovatele klubu dohledat podle internetové domény. Na registru Nic.cz jsme jako jejího držitele našli uherskobrodskou společnost Euro-Trax, jméno Petra Šmídová a e-mailový kontakt magazin@travelworldmedia.com.

Šmídová je dle obchodního rejstříku jednatelkou a spolumajitelkou zmíněné firmy z Uherského Brodu, nyní už má však jiné příjmení – MacGregor. Druhým společníkem Euro-Traxu je 61letý britský občan Fergus Smith.

Jak jsme již naznačili,Euro-Trax, ani fyzické osoby Petra MacGregor alias Šmídová a Fergus Smith, nedrží koncesi na provozování cestovní kanceláře. Euro-Trax navíc neplní zákonné povinnosti, protože nezveřejňuje účetní uzávěrky. Ta poslední vyvěšená na webu obchodního rejstříku je z roku 2009.   

Jméno Petra Šmídová s označením „cestovatelka, fotografka, organizátorka“ je také jediným identifikačním údajem, který lze na webu klubu najít. Paradoxní je, že pokud jde o totožnou osobu jako je jednatelka Euro-Traxu, tak ani tato jediná identifikační informace není správná, protože Šmídová je už MacGregor, což dokládá obchodní i živnostenský rejstřík.

Dvojice MacGregorSmith zřejmě má nějaký dobrý důvod se skrývat, utajování své identity totiž praktikují i u svého druhého byznysu. Jedná se o subjekt Travel World Media, který vydává reklamní materiály pro cestovní průmysl. Na jeho webu opět chybí veškeré identifikační údaje. Propojení s firmou Euro-Trax lze dohledat zase jen přes registrátora domén Whois.com, který uherskobrodskou společnost uvádí coby držitele domény www.travelworldmedia.com

Zdá se tedy, že dohledové orgány nad cestovním ruchem v čele s ministerstvem pro místní rozvoj svoji práci zřejmě stále nezvládají. V minulost již portál Krachy cestovek.cz mnohokrát informoval o firmách (viz související články), které bez potřebných povolení organizují či prodávají zájezdy a situace se bohužel nelepší.

(rev)

Vytisknout