Léto 2013 bylo z hlediska cestovního ruchu relativně vlídné

31. října 2013 15:37

Ačkoli se letošní léto bez problémů v turistickém ruchu neobešlo, bylo lepší než vloni. Prodalo se více zájezdů a zkrachovalo méně cestovek. Žádný klient české CK nezůstal v zahraničí bez pomoci, zákazníky CK Solymar repatriovala pojišťovna a o 15 turistů, kteří byli v době krachu Best Choice v Tunisku, se postarala sama cestovka.

Ilustrační foto

Zatímco vloni jsme evidovali krach devíti českých cestovek, letos se statistika zastavila na čísle 5. Připočítat můžeme také jednu zahraniční cestovku, s níž cestovali čeští turisté a jednu českou CK pro cizince. Osud dvou cestovek, o nichž jsme v létě psali, je nejasný.

Podle webu podnikatel.cz letošní sezóně letních pobytů se prodalo celkově o 5 % více zájezdů, než loni, kdy jich bylo 2,001 milionu. Cestovním kancelářím a agenturám se pak z důvodu vyšších průměrných cen prodaných zájezdů asi o 7 % zvýšily obraty. Na českém trhu bylo k 30. 8. 2013 celkem 997 aktivních cestovních kanceláří, řádně pojištěných proti úpadku.

Cestovky v koncích

Jako první ukončila letos svou činnost tradiční rodinná CK Bolero Tours z jihočeské Třeboně a to už 25. dubna. Nepodařilo se jí pro další období uzavřít povinné pojištění pro případ úpadku. Neměla klienty v zahraničí a závazky za prodané zájezdy šly za pojišťovnou Generali.

O týden později zkrachovala pražská cestovka Partner Alivia. Nestihla tento rok vypravit ani jeden zájezd. Ačkoli tvrdila, že stihla prodat asi 400 zájezdů, nyní se ukazuje, že jich bylo téměř 1 800. Hodnota objednaných zájezdů přesáhla 18 milionů korun, klienti cestovce na zálohách zaplatili 10, 8 milionu. Úpadek CK Partner Alivia se tak zařadil mezi největší krachy posledních let.

Ve čtvrtek 30. května postihl krach z ekonomických důvodů západočeskou CK HONZA service. Turisty do zahraničí nestihla odvézt. Podle odhadů si u ní zakoupilo dovolenou asi 550 turistů, kteří následně nárokovali své peníze u České podnikatelské pojišťovny.

Jako čtvrtá se v červenci dostala do problémů CK Solymar. Sto dvanáct klientů zůstalo 24. července na letišti v Itálii, a protože se pojišťovně Uniqa nepodařilo zástupce cestovky kontaktovat, zajistila turistům návrat náhradním letadlem. CK Solymar měla zákonné pojištění jen do 2. července, ale zájezdy prodávala i po tomto datu. Snažila se udržet na trhu a získat znovu pojistnou smlouvu, bankrot vyhlásila až na konci srpna.

Česká cestovka Best Choice vyvěsila na své webové stránky oznámení o úpadku 5. srpna, tři dny poté, co tak učinila její slovenská mateřská společnost Best Reisen - Best Choice. Česká CK měla v době krachu v zahraničí, konkrétně v Tunisku, 15 klientů, jejich návrat však zajistila. Desítky turistů, kteří na dovolenou neodjeli, uplatňovali své nároky u pojišťovny Kooperativa.

Německé potíže

Vysoké zadlužení u zahraničních partnerů způsobilo pád velké německé cestovní kanceláře GTI Travel. Zájezdy u ní zakoupily desítky tisíc klientů, odhadovalo se, že zhruba 1 500 jich je z České republiky.

Česká incomingová cestovka ALPA tours na sebe podala insolvenční návrh v červnu, když měla problémy s platební morálkou německého partnera. Jejími klienty byli především Němci, Rakušané a Švýcaři, kterým organizovala zájezdy do Prahy.

Nejasné konce

Cestovní kancelář Bulsky Holidays přišla o povinné pojištění v únoru letošního roku, od té doby do konce roku přerušila živnost. Její webové stránky nefungují. Bulsky Holidays patří bulharské občance Svetlane Nedelcheve, která je dle informací MF Dnes přítelkyní Bulhara Petko Nikolova, spoluvlastníka a jednatele zkrachovalé cestovky I. Parkam Holidays. Kvůli této vazbě nepřijala Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) CK Bulsky Holidays za člena.

Slovenská CK Medina Tours vyhlásila platební neschopnost 17. srpna. Vysvětlovala ji jednak nečekaným úpadkem zahraniční mateřské společnosti, tak složitou situací v Egyptě, který byl její hlavní destinací. O české sesterské firmě se nepsalo, ale její webové stránky ani jiné kontakty nefungují. Zřejmě tedy nenápadně ukončila činnost. Do konce října nebyla společnost uvedena v insolvenčním rejstříku.

Plus dvě agentury

Městský soud v Praze poslal 6. srpna do úpadku cestovní agenturu travel esprit. Při krachu přišli vinou nedokonalých zákonů bohužel o peníze i klienti, ačkoli by se to stát nemělo. Řada zákazníků zřejmě podepisovala smlouvu přímo s agenturou, nikoli s pořádající cestovkou. Poškození přišli o více než 3 miliony, partnerské CK o další miliony.

Vyšlo také najevo, že CA travel esprit byla v minulosti krátce členem AČCKA. „Z důvodu prokazatelných dluhů vůči obchodním partnerům a z důvodu velkého množství stížností z řad klientů jsme byli nuceni ukončit členství“, uvedla k tomu mluvčí asociace Kateřina Petříčková.

Druhou agenturou, která musela skončit kvůli finančním potížím, byla liberecká CA PALMA Taťány Kozákové. Provozovatelka Kozáková z Hrádku nad Nisou, získala živnostenské oprávnění v prosinci 2003. Do poslední chvíle přijímala od lidí peníze za zájezdy, které jim měla zprostředkovat. Cestovní kanceláře o tom v řadě případů neměly ani tušení. Když jí problémy přerostly přes hlavu, psychicky se zhroutila.

(rem)

Vytisknout