Krach Alivie byl větší než se čekalo. CK prý měla miliony v hotovosti, ale někdo je ukradl

23. října 2013 01:25

Květnový bankrot pražské cestovní kanceláře Partner Alivia byl mnohem rozsáhlejší, než jak jej tehdy prezentovala média. Ta hovořila o čtyřech stovkách poškozených klientů, jenže ve skutečnosti jich bylo téměř 1800. Navíc firma přímo oplývala hotovostí. Někdo jí totiž údajně odcizil přes tři miliony korun.

Portál Krachy cestovek.cz zjistil nové informace o pádu firmy Partner Alivia z insolvenčního rejstříku. Mimo jiné z něj vyplynula jedna krajně neobvyklá věc. CK s celoročním obratem kolem 37 milionů korun měla ve své remní pokladně přes tři miliony v hotovosti. Její zástupci totiž do insolvenčního řízení v rámci soupisu majetku přihlásili krádež částky 3 150 000 korun jako svoji pohledávku za neznámým pachatelem.

Policie ale v pátrání po zmizelých penězích neuspěla a případ letos 27. května odložila. Miliony uložené kdesi ve firemní pokladně však nejsou jedinou nezvyklou událostí spojenou s firmou Partner Alivia.

Chlácholení veřejnosti

Z dokumentů vložených do insolvenčního rejstříku totiž vyplaval na povrch reálný rozsah celého bankrotu, jenž mnohonásobně předčil fakta, která bezprostředně po pádu cestovky dne 2. května skrze média prezentovali zástupci CK a Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Ti chlácholili veřejnost, že na dovolenou kvůli pádu Alivie neodjede asi 400 lidí.

Mluvčí asociace Kateřina Petříčková tehdy Českému rozhlasusdělila, že „pravděpodobným důvodem úpadku byly zhoršené ekonomické výsledky. Domníváme se, že jejich příčinou byl i snížený počet zákazníků v letošním roce.“ Jenže odhady o počtech poškozených klientů byly oproti realitě neuvěřitelně podhodnocené.

Do 30. dubna, kdy CK ukončila obchodní činnost, si u ní ve skutečnosti objednalo zájezdy 1772 klientů. Hodnota těchto objednaných zájezdů přesáhla 18,5 milionu, přičemž lidé na zálohách cestovce zaplatili 10,8 milionu korun. CK ale letos nevypravila jediný zájezd, takže uhrazené zálohy musela vracet pojišťovna.  

Největší krach za poslední roky

Znamená to, že poměrně nenápadný konec Alivie patřil mezi největší krachy v cestovním ruchu za poslední roky. Navíc firmě se soudě podle výše tržeb dařilo. Za celý loňský rok Alivia utržila 37 milionů korun, tudíž hodnota zájezdů objednaných jen za první čtyři letošní měsíce odpovídala polovině všech loňských příjmů.

Na to poukázala i Union poisťovňa, u níž měla Alivia pojistku proti úpadku. „CK prodala zájezdy v objemu, který odrážel nadstandardně dobrý vývoj prodeje,“ uvedla Unionka, která bankrot cestovky označila za „nepochopitelný“. Sama Alivia svůj úpadek zdůvodnila nízkými obchodními maržemi.

Špatný zákon

Okolnosti krachu také odhalily slabost zákona o cestovním ruchu. Kdyby totiž CK padla třeba o měsíc později, tak by pojistka proti úpadku uzavřená na maximální částku 12 milionů nemusela stačit na uspokojení nároků poškozených klientů.

Připomínáme, že cestovka do konce dubna vyinkasovala zálohy na neuskutečněné zájezdy ve výši skoro 11 milionů, tedy jen zhruba o milion méně než činil strop pojistného plnění. Stačilotak málo a stát by měl na krku kvůli děravému zákonu o cestovním ruchu další podpojištěnou cestovku. Přitom Alivia byla pojištěna přesně podle zákona, tedy na 30 procent předpokládaných tržeb.

Další neobvyklé okolnosti bankrotu firmy Partner Alivia a informace o jejím majiteli Jiřím Jilemnickém, jehož jiná cestovka už v minulosti spadla do insolvence, popíšeme v pokračování článku příští týden.

(rev)

Vytisknout