ZIRHAMIA: Vše děláme v souladu s platnou legislativou! KRACHY CESTOVEK: Není to pravda a máme důkazy!

14. října 2013 09:38

Na nejčtenější článek minulého týdne „Johnny a Jurek pořádají jako Zirhamia místo zájezdů „expedice“ a obcházejí tak zákon“ reagovala polovina této takzvané marketingové značky, Ing. Jerzy Szurman, a to až z marockého Fezu. Požádal redakci portálu Krachy cestovek.cz, aby uvedený článek z webu okamžitě stáhla. Nestáhneme. Naopak přidáváme jeho první POKRAČOVÁNÍ.

Screenshot z webu Zirhamia.cz

Pojďme si to zrekapitulovat. Krachy cestovek.cz přišly na to, že na internetové adrese „marketingové značky Zirhamia“ a na stejnojmenném facebookovém profilu dva samostatní podnikatelé (OSVČ) s volnou (tzn. nekoncesovanou) živností cestovní agentury - Ing. Jerzy Szurman a Bc. Jan Miřacký -společně nabízejí pod „brandem“ Zirhamia služby, které se vzájemně doplňují. Čímž podle našeho názoru obcházejí zákon o podmínkách podnikání v cestovním ruchu.

Zirhamia je od začátku své existence jen jakási internetová „marketingová značka“, z hlediska obchodního zákona je to ale neexistující a neregistrovaný podnikatelský subjekt, který nemá identifikační číslo, sídlo atd.

Z toho, co pánové Johnny a Jurek píší na svém webu a na facebookovém profilu značky Zirhamia, je zřejmé, že některé aspekty podnikání v cestovním ruchu jim skutečně unikají. „Naše agentura Zirhamia jede na podzim na expedici do Maroka,“ napsal koncem srpna na Facebook Jan Miřacký.

Jenže žádná agentura Zirhamia neexistuje, existuje jen stejnojmenný web a facebookový profil, v řeči obou pánů „marketingová značka“. Ani v národní databázi ochranných známek se nám ji ale nepodařilo dohledat…

Pan Jerzy Szurman nám napsal, že jak „jeho cestovní agetura, tak cestovní agentura Bc. Jana Miřackého, podnikají v souladu s platným právním řádem České republiky, nijak zákony neobchází a neporušují.“

Nesdílíme tento názor. Na webu Zirhamia jsou v položce kontanty uvedeni oba zmínění podnikatelé. A pokud jsou stránky www.zirhamia.cz stránkami, na nichž tito podnikatelé nabízejí své služby v cestovním ruchu, pak na nich chybí podstatné údaje, zejména místo podnikání a údaje o zápisu v evidenci živnostenského rejstříku. Nepovinným údajem je, zda jsou plátci DPH.

Screenshot z webu Zirhamia.cz

Za výše uvedené porušení zákona oběma podnikatelům hrozí podle platného zákona pokuta až 50.000,- Kč a zákaz činnosti na jeden rok.

Pro dokreslení toho, jak oba se oba podnikatelé vůbec ocitli na poli cestovního ruchu, doporučujeme blog na webu Zirhamia „Proč se jmenujeme Zirhamia a jak celý nápad vznikl“. … Jurek povídá: „Mám nápad! Uděláme cestovní agenturu. Musíme lidem tu poušť ukázat!“ Já (Johnny – pozn. red.) jsem nadšeně přikývl…

(red)

Vytisknout