Johnny a Jurek pořádají jako Zirhamia místo zájezdů „expedice“ a obcházejí tak zákon

8. října 2013 01:58 / Aktualizováno 8. října 2013 02:14

Letos se na trhu objevila další „zvláštní cestovní agentura“, která bez jakékoli koncese a povinné pojistky proti úpadku, což sama přiznává, pořádá zájezdy alias expedice do celého světa. Založili jí dva kamarádi, Jurek a Johnny, a nazvali ji Zirhamia, podle velblouda Zirhámka.

Johnny a Jurek s velbloudem. Zdroj: Zirhamia.cz

Jureka Johnny popsali vznik agentury na jejím webu. Během jejich nedávné výpravy do Maroka se prý „zrodil nápad založit low-costovou cestovně-turisticko-expediční agenturu a dokázat, že navštívit krásná zákoutí naší planety lze i bez miliónu na účtu.“ A protože zdolávali tamní poušť na velbloudech, pojmenovali svůj byznys po tom nejhezčím – Zirhámkovi.

Jenže Jurek a Johnny se rozhodli při svém podnikání obejít zákon o cestovním ruchu. Aby si nemuseli založit cestovní kancelář a tím pádem platit povinné pojištění proti úpadku, použili známý trik – jednotlivé služby nabízejí pod hlavičkami různých subjektů a některé negarantují vůbec, např. stravu a ubytování.

„Nepořádáme zájezdy ve smyslu zákona č. 159/1999 Sb. Za značkou Zirhamia stojí dvě nezávislé cestovní agentury Ing. Jerzy Szurman a Bc. Jan Miřacký, které poskytují své služby jako OSVČ…,“ popsali podnikatelé pozadí svého byznysu.

Dodejme, že Johnny, nebo-li cestovní agentura Bc. Jan Miřacký, zajišťuje a fakturuje klientům dopravu do cílové země a Jurek, alias CA Ing. Jerzy Szurman, má pod sebou organizaci expedic a průvodcovské služby. Stravu a ubytování si turisté údajně platí individuálně, vyplynulo z webu Zirhamie.

Pánové Miřacký a Szurman tak šikovně využívají jednu z mnoha mezer v chatrné normě o cestovním ruchu, jež takové případy vůbec neřeší, a na které portál Krachy cestovek.cz užmnohokrát upozorňoval (čtěte související články pod textem).

Místně příslušný živnostenský úřad a MMR by se podle našeho názoru měly minimálně zajímat o tu účast na „expedicích“, kterou zajistil Jan Miřacký, jenž měl od 27. února do 31. srpna letošního roku pozastavenou živnost, ale během té doby čile doporučoval své služby, viz sceenshot.

 

Obr.

„Zákon je v tomto směru naprosto katastrofální pro zákazníky, protože cestovní agentura není pojištěna a může zákazníky lehce okrást,“ uvedl již dříve někdejší podnikatel v cestovním ruchu Zdeněk Honek, který kvůli špatné ochraně klientů CK domácí legislativou podal do Bruselu stížnost na Českou republiku.

Výhoda pro Zirhamii spočívá v nižších provozních nákladech oproti běžným CK. Kdyby totiž Johnny a Jurek pořádali své expedice pod jednou firmou, která by nabízela všechny služby jako celek, vznikl by podle právních předpisů zájezd a oni by museli založit regulérní cestovku se všemi souvisejícími povinnostmi.

Johnny a Jurekto ostatně potvrzují: „Chcete-li cenově srovnat naši expedici do Maroka se zájezdy cestovních kanceláří, sečtěte u naší expedice částky za průvodcovské služby, za dopravu do Maroka a za dopravu v Maroku (přibližně 15 000 Kč), a tuto celkovou částku srovnejte s cenou za 3 týdenní letecký zájezd jakékoliv cestovní kanceláře. I v tomto ohledu vycházíme podstatně lépe.“

Na celé věci je ovšem nejsmutnější fakt, že podobné svérázné podnikání bohužel nereguluje ani kritizovaná novela zákona č. 159/1999 Sb.z dílny ministerstva pro místní rozvoj, které má cestovní ruch ve své gesci a ani její novela. Turisté se tak s „low-costovou cestovně-turisticko-expediční agenturou Zirhamia“ kvůli špatné práci zodpovědných státních orgánů stoprocentní ochrany rozhodně nedočkají.      

(rev)

Vytisknout