Majitel říčanské CK Harmony Michal Koranda opět pořádal zájezdy bez povinného pojištění proti úpadku?

1. října 2013 12:23 / Aktualizováno 1. října 2013 12:39

Podnikatel Michal Koranda ze středočeských Říčan, který v minulosti organizoval zájezdy bez koncese a povinné pojistky proti úpadku, se podle všeho vrátil ke své osvědčené praxi. Jeho cestovní kancelář Harmony totiž nabízela v září cesty do Chorvatska i po vypršení pojistné smlouvy. To vše pod záštitou člena prezídia jedné z asociací cestovních kanceláří. Zodpovědné úřady to zřejmě zase nechává v klidu.

Připomeňme, že Koranda podle dřívějšího zjištění portálu Krachy cestovek.cz a informací České televize své aktivity v cestovním v ruchu až do loňska vydával za cestovní kancelář, i když neměl pojištění ani koncesi. Zprvu jeho agentura prodávala zájezdy pod názvem Domiko a později ji nahradila CK Harmony s pobočkou v pražských Nuslích, která v rozporu se zákonem nabízela vlastní zájezdy.    

Po medializaci kauzy si nicméně Koranda vyřídil u České podnikatelské pojišťovny (ČPP) povinné pojištění proti úpadku a loni v září získal i koncesi pro provozování cestovní kanceláře. Jako odpovědného zástupce si sehnal majitele CK Toulky Evropou a člena prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) RNDr. Miroslava Hrdličku.

Jenže pojistka od ČPP podle smlouvy pověšené na webu cestovky letos 11. září vypršela. Přesto Korandova CK Harmony nabízela zájezd do chorvatského letoviska Tučepi v termínu od 13. do 22. září, tedy v době, kdy cestovka už neměla platnou pojistku. Navíc předchozí turnus končil 15. září, takže rovněž po vypršení povinného pojištění.     

 

Redakce portálu Krachy cestovek.cz zkontrolovala seznamy pojištěných cestovek u všech pojišťoven, které zveřejňuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), ale po říčanském živnostníkovi Michalu Korandovi není nikde vidu ani slechu.

Koranda tedy s nejvyšší pravděpodobností novou pojistku nemá, ale podle živnostenského rejstříku stále drží koncesi pro provozování CK. Znamená to jediné: státní orgány opět zaspaly. Dle zákona o cestovním ruchu totiž cestovka může mít koncesi pouze v případě, že má zároveň i povinné pojištění proti úpadku, jinak příslušný živnostenský úřad musí koncesi odebrat, což se zřejmě ještě nestalo.   

Navíc Koranda zjevně uváděl klienty v omyl. Na webu své cestovky pod ceníkem píše, že cena zájezdu zahrnuje „zákonné pojištění ck proti úpadku dle zákona č. 159/1999 Sb.“, což minimálně pro výše zmíněný termín od 13. září neplatí. Navíc na úvodní straně webu tvrdí, že má pojistku uzavřenou „pro rok 2013“. To, že rok pro CK Harmony končí už 11. září se nikde Koranda nechlubí.

Na závěr se nabízí otázka. Vydrží koncese Michalu Korandovi i do příštího roku, kdy si možná – v lepším případě – vyřídí další pojistku a v tichosti naváže na letošní sezonu? Pokud ano, bude to znamenat jediné, pod „bdělým“ okem dozorových orgánů, MMR a živnostenských úřadů, tady bude pár měsíců zase existovat další cestovka bez povinné pojistky. A pod záštitou RNDr. Hrdličky.

(rev)

Vytisknout