Polská finta podruhé: Ekologie jako záminka pro „bezplatné“ ubytování za tisíce korun

13. září 2013 08:56

V červenci jsme psali o podivném hotelovém serveru Eurorest-hotels.com polské firmy Universo a jeho nabídce rádoby bezplatného ubytování, které ve skutečnosti stojí tisíce korun. Navíc portál své služby nabízel pod hlavičkou zdánlivě oficiálního evropského turistického programu. Jak jsme zjistili, Poláci vymysleli nový trik. Hotely teď prodávají pod záminkou ekologického výzkumu Planeteo.

Ilustrační foto

Několika čtenářům portálu Krachy cestovek.cz nedávno přišel nevyžádaný e-mail, v němž je odesílatel zval k účasti na „prvním výzkumu ekologického povědomí“, jehož údajným cílem je „vytváření celkového profilu ekologického povědomí obyvatel jednotlivých zemí Evropské unie.“ Odměnou za vyplnění dotazníku byly staré známé hotelové šeky Eurorest na ubytování zdarma.

Přitom nabídka na úplně stejné šeky, které lze uplatnit přes server Eurorest-hotels.com, kolovala českým internetem před pár týdny. Tehdy se ale schovávala za Evropský program pro rozvoj individuální turistiky, jenž svým názvem a logem působil dojmem, že jde o oficiální aktivity EU.

Nyní Poláci vsadili na ekologickou anketu takřka planetárního významu. Pozvánka k účasti ve výzkumu ekologického povědomí začíná sugestivní otázkou: „Jak dbáte o osud naší planety?“ a za celou anketu nazvanou Planeteo je dle informací z e-mailové pozvánky zodpovědný subjekt Planeteo Research Group. Po vyplnění výzkumného formuláře si pak zájemce může odebrat již zmíněné šeky Eurorest.

Proč ale údajně bezplatná dovolená ve skutečnosti stojí tisíce korun? Celý fígl spočívá v tom, že uživatel šeků Eurorest dostane sice ubytování zdarma, ale musí si povinně koupit polopenzi. Ve finále pak celý pobyt vyjde na zhruba stejnou sumu, jako když si klient objedná přes jiný hotelový server pokoj se stravou.

Běžné ubytovací portály však mají v portfoliu až desítky tisíc nabídek z celého světa, zatímco katalog Eurorestu čítá pouhou tisícovku hotelů ve 14 evropských zemí. Hlavní rozdíl ale spočívá v tom, že seriózní servery uvádějí jasné sazby za nocleh a netvrdí, že je něco zdarma. A samozřejmě ubytování nenabízejí pod hlavičkou planetárních anket či evropských programů.

Eurorest se navíc svým polským původem vůbec nechlubí. Na svém webu Hotelcheques.com, přes nějž loví nové ubytovací kapacity, tvrdí, že „Majitelem Eurorest … je americká společnost TLG Travel Group LLC.“ Všechny kontakty ale vedou do polské Wroclavi a vlastníkem všech domén (Eurorest-hotels, Planeteo i Hotelcheques) je podle Whois.com wroclavská firma Universo.

Jak již portál Krachy cestovek.czminulém článku o Eurorestu napsal, Poláci zkoušejí svou fintu s údajně bezplatnými pobyty již řadu let. Jejich praktiky podrobně popsal třeba server Měšec.cz, který došel k závěru, že sice patrně nejde o podvod, ale „způsob, jakým polská společnost prodává dovolenou, … lze označit jako velmi nestandardní.“

(rev)

Vytisknout