Travel System dál prodává z rusky hovořících zemí „kombinované zájezdy“ do Česka

5. září 2013 14:12

Přestože portál Krachy cestovek upozornil před 14 dny na to, že tuzemská cestovní agentura Bohemia Travel System prodává nelegálně zájezdy pod hlavičkou neexistující a nepojištěné „cestovní kanceláře Euro Touch“, vlastnicky a personálně propojený Travel System působící v rusky hovořících zemích, dál prodává „kombinované zájezdy“ z ČR do dalších zemí Evropské unie.

"Kombinované zájezdy" Karlovy Vary - Amsterodam - Brusel

Na stránkách www.travelsystem.ru jsou rusky hovořícím turistům pro období září až říjen aktuálně nabízeny „kombinované výlety“ do řady zemí Evropské unie. V případě jednoho konkrétního 14denního zájezdu do ČR mají například návštěvníci lázeňských měst Karlovy Vary a Mariánské Lázně v programu třídenní výlet do Amsterodamu a Bruselu.

Jde o tytéž „zájezdy“, které byly ještě před pár týdny nabízeny neexistující CK Euro Touch i tuzemcům na českých slevových portálech. Nyní se však tyto tzv. zájezdy tuzemcům již nenabízejí, už jen rusky hovořícím návštěvníkům ČR s odjezdem z uvedených lázeňských měst. Nejbližší termíny těchto „kombinovaných zájezdů“ na letecké lince Moskva - Karlovy Vary jsou už 14. a 17. září tohoto roku.

Rusky hovořící turisté mají např. v ceně zájezdu za 1010 EUR čtrnáctidenní ubytování v tříhvězdičkovém hotelu Mánes a po jedné noci v blíže nespecifikovaném hotelu stejné kategorie v Belgii a v Nizozemí. Na webu nikde není uvedeno, kdo je pořadatelem těchto zájezdů z ČR a zda tento pořadatel zájezdu má koncesi k provozování cestovní kanceláře a zda je v souladu s platnou tuzemskou legislativou pojištěn proti úpadku.

Mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR ACK ČR) Jan Papež v reakci na zjištění portálu Krachy cestovek.cz, že asociace má ve svých řadách tzv. černou cestovku, nijak nekomentoval, že v ACK je člen, který porušuje stanovy asociace, morální kodex asociace a neposlední řadě zákony ČR.

Z Papežova nedávného vyjádření na facebookovém profilu Krachy cestovek, že „Disciplinární řízení se členy ACK ČR je vnitřní věcí ACK ČR a není věcí veřejnou“, můžeme předjímat, že veřejnost s výsledkem tohoto disciplinárního řízení seznámena nebude. Je nemálo případů, kdy se ACK ČR ve vší tichosti zbavila svých nepohodlných členů a nijak to nekomentovala, natož medializovala…

Otázkou je, zda konečně nějak zareagují orgány státní správy, které mají s touto kauzou co dočinění, nebo zda už zareagovaly a konají.

Např. Policii ČR a státního zástupce by nepochybně mělo zajímat už samo nelegální podnikání zmíněného subjektu, příslušný živnostenský úřad by pak měl zvážit Papežem zmíněný „proces legalizace Bohemia Travel System jako cestovní kanceláře“ a ministerstvo pro místní rozvoj by si alespoň mělo povšimnout toho, že rusky hovořící incomingoví turisté do ČR z tuzemska podnikali či stále podnikají zájezdy do jiných koutů EU se subjektem bez příslušné koncese a zákonného pojištění.

A pokud se nic z toho nestalo nebo nestane, asi nezbývá než zvolat: „Vítejte v Česku!“ a uvědomit si, že se ČR opět meziročně propadla v mezinárodním hodnocení podle Světového ekonomického fóra. To nejnovější propad ČR vysvětluje zejména špatným fungováním státu a jeho institucí. 

(red)

Vytisknout