Dovolená bez cestovky, 7. díl. Kolik stojí volání ze zahraničí?

29. srpna 2013 08:01

Mezinárodní volání v Evropské unii, kam od letoška patří i nejpopulárnější dovolenková destinace Čechů Chorvatsko, už naštěstí není tak drahé jako dřív. Evropská komise totiž od roku 2007 reguluje maximální ceny roamingu a vždy od 1. července je postupně snižuje. Hlouběji do kapsy musejí ale sáhnout turisté telefonující z Turecka či severní Afriky.

Ilustrační foto

Od tohoto léta si operátoři mohou za minutu volání v rámci EU naúčtovat bez DPH nejvýše 24 centů, za příchozí hovor 7 centů, za textovou zprávu 8 centů (za příchozí se nic neplatí) a za internet 45 centů/1MB.

Čeští operátoři tyto maximální možné roamingové sazby v podstatě kopírují. Vzhledem k „ostré“ konkurenci, která na tuzemském telekomunikačním trhu panuje, tak mají všichni skoro stejné ceny.

Třeba T-Mobile za minutu volání z některé ze zemí Evropské unie do České republiky inkasuje 7,47 Kč, příchozí hovor stojí 2,18 Kč, textovka 2,48 Kč, MMS 12 Kč a internet 14 Kč/1MB (částky jsou včetně DPH).

Ceny Vodafonu a O2 se za volání a SMS neliší buď vůbec, nebo maximálně o jeden až dva haléře. Mírně rozdílný je ale jejich přístup k zařazování neunijních zemí do jednotlivých tarifních zón.

Norsko, Lichtenštejnsko a Island patří u všech operátorů do nejvýhodnější první zóny. To znamená, že u nich platí stejné sazby jako u států EU. Vodafone má v této zóně i Švýcarsko, ale T-Mobile a O2 zařadily tuto zemi již do dražší druhé zóny, takže si od alpských velikánů můžete domů brnknout za 35 korun (T-Mobile) nebo dokonce za 42 Kč (O2).

Zajímavé je, že O2 v dražší zóně výslovně uvádí rovněž Monaco a britská závislá území Ostrov Man, Jersey a Guernsey. Zatímco Vodafone je má naopak v rámci unie, stejně jako T-Mobile.

Rozdílný přístup zvolili operátoři také k mimoevropským oblíbeným turistickým cílům, jako jsou Egypt, Tunisko, Turecko a Maroko. Nejvýhodněji si z nich zavolají klienti Vodafonu, který je všechny zařadil do zóny 2 (volání 30,52 Kč; příchozí hovor 17,81 Kč a SMS 9,68 Kč).

Hlouběji do peněženky musí sáhnout zákazníci firmy T-Mobile, u níž spadají do „dvojky“ jen Egypt a Turecko (volání 35 Kč, příchozí hovor 18 Kč, SMS 9,60 Kč). Tunisko a Maroko už patří do kategorie „Zbytek světa“, jak se nazývá zóna 3. Telefonování z těchto končin by si turisté měli pořádně rozmyslet, protože za odchozí hovor zaplatí 69 Kč, za příchozí 49 Kč a SMS vyjde téměř na 15 Kč.

Nejméně výhodně roztřídila zmíněné země značka O2. Ta do druhé zóny zařadila jen Turecko (volání 42,35 Kč, příchozí hovor 24,20 Kč a SMS 12,10 Kč). Severoafrické státy patří již do „trojky“ (volání 66,55 Kč, příchozí hovor 54,45 a SMS 12,10 Kč).

(rev)

Vytisknout