Brusel hodlá posílit práva turistů, mění 23 let starou směrnici o cestovním ruchu

28. srpna 2013 13:36

Evropská komise se rozhodla zrevidovat dnes již zastaralou směrnici 90/314 o službách pro cesty, pobyty a zájezdy z roku 1990. Nová pravidla posílí ochranu jak klientů cestovek, tak hlavně i turistů, kteří si na internetu sestavují vlastní cestovní balíčky. Podle komisařky EU Viviane Redingové musí zmodernizovaná směrnice odpovídat „digitálnímu věku“.

Ilustrační foto

Brusel reaguje na změnu spotřebitelského chování. „Na počátku 90. let si většina Evropanů vybírala z katalogu předem připravené balíčky služeb a rezervovala si je v místní cestovní kanceláři,“ vysvětlila Viviane Redingová.

Jenže v současnosti podle komise už 23 procent Evropanů, což je 120 milionů lidí, nekupuje běžné zájezdy, ale vybírá si jednotlivé cestovní služby na internetu. „Typicky jde například o situace, kdy si spotřebitel při objednávání letenky do určité destinace pronajme přes tentýž web i vozidlo,“ uvádí jeden z příkladů vládní web Euroskop.cz.

A právě na tyto klienty cíli návrh zrevidované směrnice. Podle komise v současnosti „nemá kupující jistotu, zda může spoléhat na ochranu, a prodejcům zase nejsou jasné jejich povinnosti.“

Proto by turisté měli podle nových pravidel dostat lepší informace o tom, kdo je za poskytování každé ze služeb odpovědný.Také získají právo na vrácení peněz a právo na zajištění návratu do vlasti v případě, že prodávající, dopravce nebo jakýkoli jiný poskytovatel služeb během jejich dovolené zkrachuje.

Z nové směrnice mají ovšem těžit nejen zákazníci, ale i podnikatelé, jimž se sníží byrokratická zátěž a celkové náklady. Návrhy komise totiž mimo jiné ruší zastaralé požadavky ohledně poskytování informací. Především jde o povinnost dotiskovat katalogy, čímž cestovním kancelářím a agenturám ušetří ročně podle odhadů až 390 milionů eur (téměř 10 miliard korun).

Brusel se tedy, byť trochu se zpožděním, konečně rozhoupal a přizpůsobuje zákony měnícím se podmínkám na trhu cestovního ruchu. Návrh musí ještě projít Radou a Evropským parlamentem. Členské státy EU by měly novou směrnici zahrnout do své legislativy za rok a půl.

A právě v přenosu do národních právních předpisů může být kámen úrazu. Jak se totiž ukázalo při bankrotech některých cestovek v loňském a předloňském roce, stát nedokázal na 100 procent ochránit peníze poškozených klientů, přestože mu to současná směrnice EU zcela jasně nařizuje.

Jak se Česká republika v čele s ministerstvem pro místní rozvoj, které má turistiku na starosti, dokáže vypořádat s novými pravidly, je v této chvíli ve hvězdách. Každopádně zreformovaná směrnice zavádí ještě další zajímavé novinky, jež zdokonalí ochranu evropských spotřebitelů. O těch bude redakce portálu Krachy cestovek.cz informovat své čtenáře příští týden.  

(rev)

Vytisknout