Po maďarské CK Medina Tours zkrachovala slovenská. Co bude s tou českou?

18. srpna 2013 03:56

Platební neschopnost vyhlásila v sobotu večer slovenská cestovní kancelář Medina Tours. Portál Krachy cestovek o tom krátce po vyhlášení úpadku informoval jeden ze slovenských partnerů této cestovky s tím, že „již zkrachovala maďarská mateřská firma a je otázky, kdy i česká sesterská firma“.

„S politováním Vám musíme oznámit, že v souvislosti s neočekávaným úpadkem mateřské společnosti v zahraničí a stejně tak složité situaci v Egyptě, který byl naší nosnou destinací od vzniku naší společnosti, jsme nuceni ke dni 17.8.2013 k 21:00 hod. vyhlásit platební neschopnost a zároveň ve smyslu zákona č. 281/2001 Sb. ukončit činnost,“ konstatuje ve vyhlášení úpadku slovenská cestovka Medina Tours.

Oprávněné nároky jejích klientů podle dokumentu převzala Európska cestovná poisťovňa, která bude v příštích dnech kontaktovat všechny klienty.

Ověřili jsme, že na webových stránkách mateřské maďarské cestovní kanceláře Medina Tours se aktuálně aktivně nenabízí žádné zájezdy.

Na stránkách slovenské CK Medina Tours již visí informace o úpadku, české stránky nebylo možné zobrazit.

CK Medina Tours figuruje v ročence Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) na rok 2013 mezi jejími řádnými členy a nikde není k nalezení zmínka o tom, že by již členem nebyla.

Jednatelem české cestovky je Erika Matušková z Komárna, společníky jsou nedohledatelná tuniská společnost s „českým názvem“ NEXT TRAVEL s.r.o. a Ben Hamrouni Ali Ben Amor z Budapešti. Ten je také majoritním vlastníkem čerstvě padlé slovenské cestovky a propojovacím prvkem mezi maďarskou, slovesnkou a českou CK, menšinový podíl vlastní jeho krajan, Tunisan Ghrairi Radhia.

Podle poslední dostupné výsledovky za rok 2011 měla česká cestovní kancelář Medina Tours (se splaceným základním jměním ve výši 3 milionů korun) vlastní kapitál v záporných číslech – téměř 16 milionů korun. Neuhrazená ztráta z minulých let přitom přesáhla 17,5 milionu korun!

Firma také měla bankovní úvěr přesahující šest milionů korun a téměř třímilionové závazky ke společníkům. Tržby se jí přitom meziročně propadly ze 120 milionů v roce 2010 na pouhých 15 milionů. Hospodářský výsledek firmy za rok 2011 tak skončil v téměř třímilionové ztrátě.

Na internetu se stále ještě můžeme dočíst, že:

„CK Medina Tours byla založena v České republice roku 2003 jako součást mezinárodní skupiny v cestovním ruchu MEDINA GROUP. Společnost byla založena v Maďarsku v roce 1993, o 6 let později pak na Slovensku. V současné době působí už i v Srbsku a Rumunsku.

CK Medina Tours má vybudována velmi silná zázemí: v Tunisku, kde byla založena cestovní kancelář NEXT TRAVEL (majetkově i organizačně propojena s Medina GROUP); v Egyptě CAIRO EXPRESS TRAVEL; v Turecku AHE TOURISM (taktéž propojena s Medina GROUP) a na Řeckém Rhodosu EUROPE TRAVEL. „

Bude se opakovat historie podobně jako u české CK Best Choice, která nejprve tvrdila, že se jí problémy stejnojmenné slovenské cestovky netýkají, ale pak vyvěsila na svých stránkách úplně stejné oznámení o krachu? Mimochodem, v letech 2000-2005 byl jednatelem slovenské CK Medina Tours Tarek ben Moncef Dhrif, známý v Čechách, na Moravě a ve Slezsku kvůli nedávnému úpadku CK Best Choice.

(red)

Vytisknout