Cestovní agentura travel esprit je v úpadku. Dluží 11 milionů!

VÍME JAKO PRVNÍ! Pražská cestovní agentura travel esprit je od včerejšího poledne v úpadku. Poslal ji tam Městský soud v Praze na základě insolvenčního návrhu kvůli ohromným dluhům. Ty jsou údajně stonásobné oproti pohledávkám. O své peníze zřejmě přišli jak cestovní kanceláře, tak provizní prodejci a zejména zákazníci agentury.

Řeč je o nejméně jedenácti milionech korun, které už nejspíš nikdo nikdy neuvidí. Smutné na tom je, že nezanedbatelnou část z toho zaplatíme my všichni ze svých daní, protože dluhy agentura nasekala i ve „státním“ sektoru.

Proč doposud žádného zákonodárce nenapadlo, aby „státní firmy“ měly povinnost hlásit dlužníky? Tak třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna, která uplatňovala penále nebo Pražská správa sociálního zabezpečení. Té agentura dlužila více než půl milionu.

Úpadek agentury travel esprit je bohužel dalším smutným dílkem mozaiky nedokonalosti českého zákona o podnikání v cestovním ruchu, který opakovaně selhává v ochraně zákazníků tak, jak ji nadefinovala Evropská unie ve své směrnici. Nadpoloviční část ze 125 zatím přihlášených věřitelů agentury totiž představují její jednotliví klienti a do tohoto počtu nejsou započteny odkoupené pohledávky za neuskutečněné luxusní zájezdy.

Na případu cestovní agentury travel esprit se jasně ukázalo, že nestačí, aby byly proti úpadku ze zákona pojištěny jen cestovní kanceláře. Agentura travel esprit prodávala zájezdy největších CK na tuzemském trhu (namátkou jmenujme Čedok, Exim, Firo a Fisher) a přesto, jak vyplývá z usnesení insolvenčního soudu, její zákazníci, aniž by kamkoliv odcestovali, o své peníze zřejmě přišli. Je ale přinejmenším zvláštní, že v závorce vyjmenované CK chybí mezi věřiteli, kteří se přihlásili do insolvenčního řízení.

Na problémy s CA travel espirit poukazovali na veřejných fórech nespokojení zákazníci už od loňského roku. Například paní Naděžda S. už před rokem napsala: „Důrazné varování všem, kdo by snad chtěli vycestovat s ca Travel Esprit. V březnu 2012 jsem zaplatila 26 010Kč, přišla jsem o zájezd a peníze stále nemám. Minulý týden mi volali, ať o nich nepíši špatné recenze, peníze prý poukáží nejpozději v pá 3.8.2012. Dnes je 10.8. 2012 peníze nikde a ticho po pěšině.“ Podobných příspěvků jsou na internetu desítky.

„Mým zájmem je dohodnout se s věřitelským výborem na postupném vyrovnání závazků s věřiteli,“ uvedl v insolvenčním návrhu jednatel společnosti travel esprit Radek Řezáč.

Advokát Miloslav Černý, zastupující vlastníky domu, v němž měla agentura travel esprit od loňského roku pronajaté kanceláře za cca 15 tisíc měsíčně, to však vidí jinak: „Tato firma nemá majetek … a neustále tvrdí účelové nepravdy. Jak jsme dodatečně zjistili, tak její finanční situace je již od roku 2008-9 katastrofální a její pohledávky jsou vůči jejím závazkům v poměru 1:100.“

Radek Řezáč zřejmě bude moci podnikat v oboru cestovního ruchu i nadále, neboť má od roku 2011 volnou živnost jako OSVČ na provozování cestovní agentury. Ani takové „maličkosti“ současný zákon o podmínkách podnikání v cestovním ruchu bohužel neřeší.

Připomínáme, že od včerejšího dne běží 30denní lhůta, během níž se mohou přihlásit do insolvenčního řízení s travel esprit další věřitelé, kteří své pohledávky vůči zkrachovalé cestovní agentuře doposud neuplatnili. Na webu cestovní agentury je však úpadek-neúpadek nadále nabízeno zhruba 30 tisíc zájezdů.

Veškeré informace o insolvenčním řízení nalezne člověk v insolvenčním rejstříku.