Roste zájem o dovolenou v zahraničí, více Čechů vyrazí bez cestovky

9. července 2013 19:20

Až 41 procent lidí hodlá letos strávit dovolenou v zahraničí, což oproti loňsku představuje šestiprocentní nárůst. Naopak zájem o tuzemsko klesl o sedm procent. Do českých a moravských hotelů, penzionů či kempů tak zamíří zhruba každý třetí Čech. Zbytek lidí do rekreace prakticky neinvestuje, volno stráví doma, na chatě nebo u příbuzných, vyplynulo z průzkumu firmy Cetelem.

Ilustrační obrázek. Zdroj: Archiv

Cestu a ubytování si většina lidí zajistí sama. Kvůli zahraniční dovolené zamíří k přepážkám cestovních kanceláří 46 procent respondentů, zatímco dovolenou v Česku plánuje koupit u cestovky jen sedm procent Čechů. Nejvíc lidí pojede do ciziny na deset dní, v případě dovolené v tuzemsku to bude maximálně týden.

„Co se týče financí, není asi překvapením, že do zahraniční dovolené budou lidé investovat více, než do dovolené v Česku,“ uvádí zpráva Cetelemu. Zatímco tuzemskou dovolenou plánuje 82 procent lidí pořídit maximálně za 10 tisíc korun na osobu, v případě ciziny zaplatí stejnou sumu pouze necelá třetina respondentů a zbytek vytáhne z peněženky vyšší částku.

„V místě zahraničního pobytu utratí polovina lidí v přepočtu na osobu do 5 tisíc korun, přibližně každý třetí až do 10 tisíc, 18 procent respondentů pak více. V Česku utratí do 5 tisíc korun dvě třetiny dotázaných, do 10 tisíc každý čtvrtý, více peněz pak jen 7 procent lidí,“ upřesnil Cetelem plánované útraty Čechů.

Podle analýzy společnosti Mag Consulting je nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů Chorvatsko, kam vyrazí v létě 29 procent lidí, kteří zamýšlejí strávit dovolenou v cizině. Až 12 procent respondentů zamíří na Slovensku, desetina do Řecka nebo Itálie a sedm procent turistů si vybere Španělsko.

(rev)

Vytisknout