Sněmovnou v prvním čtení prošla sporná novela zákona o cestovním ruchu

13. června 2013 12:41 / Aktualizováno 13. června 2013 13:15

Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení návrh novely zákona č. 159/1999 Sb. o podnikání v cestovním ruchu. Novela má podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) posílit ochranu turistů před krachem cestovní kanceláře. Dle kritických hlasů je ale nová úprava horší než původní děravý zákon a situaci na trhu cestovního ruchu může spíše zkomplikovat.

Jednání Poslanecké sněmovny. Zdroj: Archiv PS

„Domníváme se, že to je úprava, která by skutečně měla přispět k větší jistotě klientů cestovních kanceláří, že v případě úpadku budou odškodněni,“ prohlásil ve sněmovně před včerejším hlasováním o zákonu ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, z jehož úřadu novela s notným zpožděním vzešla.  

Návrh opravdu přináší některé užitečné novinky. Třeba zavádí minimální pojistný limit pro cestovky pořádající letecké zájezdy na čtyři miliony korun a také zlepšuje informovanost klientů. Ti by se měli na webech cestovních agentur bez problémů dozvědět, kdo je skutečných organizátorem zájezdů. Rovněž zpřísňuje vydávání povolení na provozování CK. Jiná opatření jsou ale velmi sporná a stala se terčem kritiky.  

Nový předpis totiž pojišťovnám nastoluje povinnost plnit i nad rámec sjednaného pojistného limitu. „Je to proti základním principům, na kterých pojištění po staletí stojí,“ uvedla již dříve Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven. Dokonce podle ní hrozí, že pokud návrh ve své současné podobě vstoupí v platnost, pojišťovny odmítnou cestovní kanceláře pojišťovat.

Jak portál Krachy cestovek.cz nedávno napsal, své pochybnosti nad normou vyjádřila i Česká národní banka, která dozoruje finanční trhy včetně pojišťovnictví: „Návrh zákona v předložené podobě pravděpodobně nepovede k odstranění všech stávajících aplikačních nejasností a problémů,“ uvedla ČNB.

Potíž spočívá právě ve zrušení pojistných stropů, které pojišťovnám stíží kontrolu nad riziky. Pojišťovny jsou totiž finančními institucí, jež podle zákona musí v podnikání postupovat obezřetně. Podle centrální banky nesmějí provádět svoji činnost způsobem, který by ohrožoval jejich bezpečnost a stabilitu. To platí i pro pojištění proti úpadku CK. „ČNB nevidí v této souvislosti důvod pro výjimku z této zákonné povinnosti pojišťovny.“

Jakou bude mít zákon konečnou podobu je však otázka, protože jej čeká ještě velká část legislativního procesu. Nyní míří k projednání do sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a před plénum poslanecké sněmovny se vrátí k dalšímu projednání v září. Pak musí projít senátem a nakonec ještě potřebuje podpis prezidenta. Novelizovaný předpis každopádně začne platit až od příští turistické sezony.

(rev)

 

Vytisknout