Co mají dělat čeští klienti padlé GTI Travel? Zeptali jsme se expertů

6. června 2013 11:17 / Aktualizováno 6. června 2013 11:38

Na portál Krachy cestovek.cz se obrací stále více zákazníků zkrachovalé německé cestovky GTI Travel s žádostí o radu, jak mají postupovat při uplatňování svých nároků. Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj musí bezodkladně kontaktovat buď prodejce v Česku, u něhož si zájezd pořídili, nebo přímo pojišťovnu HanseMerkur. Své peníze ale dostanou možná až na konci roku.

Informace o úpadku GTI Travel na webu pojišťovny HanseMerkur. Zdroj: Hansemerkur.de

Ministerská mluvčí Jana Jabůrková sdělila, že by lidé měli zavolat na telefonní číslo uvedené na dokladu o pojištění, který musel být připojen k jejich cestovní smlouvě, a zároveň se ohledně finančních náhrad musí obrát na německou pojišťovnu Hanse Merkur Reiseversicherung. Cestovka byla u ní pojištěná na 150 milionů eur.

Potřebné informace o insolvenci i zpátečních letech z Turecka, včetně kontaktních údajů, pojišťovna už vyvěsila také na své internetové stránky. Můžete si je přečíst zde. Bohužel jsou napsané pouze v němčině.  

Pokud si Češi koupili zájezd s GTI Travel přes tuzemského zprostředkovatele, měli by dle Jabůrkové kontaktovat přímo jeho. „Měl by mít k dispozici, popřípadě jej mohou dodatečně požádat o informace o rozsahu pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře,“ řekla mluvčí.

Redakce portálu Krachy cestovek.cz se zeptala jednoho z českých prodejců služeb GTI, společnosti NaCesty.cz, jak klientům zkrachovalé německé cestovky pomohou. Podle marketingového šéfa firmy Jaroslava Valenty žádosti poškozených zákazníků GTI, kteří kvůli krachu CK nemohou odjet na zaplacený zájezd, vyřídí skrze český asistenční servis. „Bude se jednat o standardní postup při jednání s pojišťovnou,“ dodal.

Jabůrková doplnila, že povinné smluvní pojištění pro případ úpadku se v případě GTI řídí dle německého právního řádu. „Z dostupných informací vyplývá, že náhrady cen za neuskutečněné, či částečně uskutečněné zájezdy zákazníci nemusí obdržet okamžitě, ale mohou je získat někdy až koncem roku,“ prohlásila pro Krachy cestovek.

Cestovní kancelář GTI Travel byla založena v roce 1994 v Düsseldorfu. Specializovala se na zájezdy do Turecka, Bulharska, Egypta, Tuniska a dalších destinací. Úpadek oznámila v úterý 4. června. Důvodem krachu, který postihne desítky tisíc lidí z celé Evropy včetně Čechů, bylo údajně vysoké zadlužení.  

(rev)

Vytisknout