Novela zákona 159/1999 má katastrofální skluz a byla ušita horkou jehlou

2. května 2013 15:50 / Aktualizováno 2. května 2013 15:58

Vláda na svém čtvrtečním zasedání o týden odložila projednání zoufale potřebné novely zákona o podnikání v cestovním ruchu. Vylepšení děravé normy číslo 159, která ve své nynější podobě nedokáže ochránit peníze klientů padlých cestovních kanceláří, se tak dále protahuje.

Foto: Facebook vlády Úřad vlády ČR.

Občanské sdružení Krachy cestovek opakovaně poukazovalo na nedostatky současné právní úpravy v oblasti cestovního ruchu. Velmi jsme uvítali, že se Ministerstvo pro místní rozvoj konečně rozhoupalo k přípravě novely zákona č. 159/1999 Sb

Novela má ale katastrofální skluz a byla zjevně ušita horkou jehlou.

Ministr Kamil Jankovský už v dubnu 2012 tvrdil, že je „prakticky hotová“, později upřesnil, že „začne platit nejpozději v dubnu 2013“ a zajistí pro nadcházející turistickou sezónu „stoprocentní ochranu“ pro případ krachu cestovní kanceláře.

Když ale Jankovského úřad v prosinci 2012 konečně předložil novelu do Legislativní rady vlády, byla obratem vrácena k odstranění velkého množství nedostatků. Proto se na program jednání Vlády dostala až dnes.

Další letní turistická sezóna tedy proběhne podle starých pravidel, která v rozporu s evropskou směrnicí nedokáží zajistit stoprocentní ochranu turistů v případě krachu cestovní kanceláře.

Novela navíc nepřináší žádnou alternativu například v podobě bankovní záruky. Klíčovou roli v ochraně klientů mají i po novelizaci zákona hrát pojišťovny. Ty se ale už nechaly slyšet, že při přípravě novely nebyly zohledněny jejich připomínky a že za podmínek, které chce novela zavést, nebudou moci pojištění CK proti úpadku vůbec nabízet.

Bylo by tedy naivní domnívat se, že novelu čeká snadná cesta celým legislativním procesem až k podpisu prezidentem republiky. Lobby pojišťoven se nepochybně postará o množství pozměňovacích návrhů. Můžeme se tak nakonec dočkat paskvilu, který si se současnou podobou zákona v ničem nezadá.

(red)

Vytisknout