Nákup zájezdu, 1. díl. Má cestovka složité podmínky? Nechte si je vysvětlit

15. dubna 2013 09:44 / Aktualizováno 15. dubna 2013 10:02

Na co si dát pozor při výběru cestovky? Jak vysoké mohou být zálohy při objednání zájezdu? Kolik činí stornopoplatky? V našem novém seriálu o bezpečném nákupu dovolené vám na tyto otázky odpovíme. Dnešní první díl věnujeme radám České obchodní inspekce (ČOI).

Ilustrační obrázek všeobecných smluvních podmínek CK

ČOI zveřejnila užitečný návod, jak předejít možným problémům při výběru cestovní kanceláře i zájezdu a jak se zachovat, pokud je klient nespokojen se službami CK. Jde o stručný sedmibodový seznam nazvaný Rady spotřebitelům. Měl by se jím řídit každý zákazník, který nechce přijít o své těžce vydělané peníze.   

Vyznění rad je jasné a lze shrnout do pár vět. Než cestovce zaplatíte, pořádně si ji proklepněte, v klidu prostudujte její podmínky, na všechno si nechte vystavit doklad a hlavně, pokud se vám něco nezdá, běžte raději ke konkurenci. Také rozhodně neotálejte s případnou reklamací a nebojte se hnát cestovní kancelář k soudu.  

Rady ČOI spotřebitelům:

- Pečlivě se seznamte se smlouvou i smluvními podmínkami cestovní kanceláře nebo agentury, a to před podpisem smlouvy!

- Ptejte se, nejsou-li vám jasné jakékoliv podmínky nebo ustanovení cestovní smlouvy – smlouvu, která nesplňuje vaše požadavky, nepodepisujte!  

- Všechny objednané a zejména nadstandardní služby požadujte v písemné podobě, nespokojte se s ústním příslibem – usnadníte si případnou reklamaci! 

- Ověřte si informace o vybrané destinaci a hledejte reference o CK nebo CA, s níž chcete cestovat poprvé!

- Nápravu zjištěných závad požadujte nejlépe okamžitě na místě pobytu či plnění smlouvy.

- Reklamaci uplatněte nejdéle do 3 měsíců po ukončení pobytu/zájezdu, a to písemně u prodávajícího (dokumentace závad výhodou)!

- Nebojte se vymáhat oprávněné nároky na náhradu za nesplnění podmínek smlouvy i soudní cestou!

Smluvní podmínky cestovek (ano, máme na mysli ty malým písmem hustě popsané listy ukryté kdesi na posledních stranách katalogů) jsou samy o sobě specifickým tématem. Na jejich obsah se zaměříme v následujících dílech našeho seriálu, příští vyjde za týden.

Příště: Většina CK požaduje 50procentní zálohu, existují ale výjimky 

(rev)      

Vytisknout