Spolumajitel zkrachovalé World Travel Miloš Sivák šéfuje Autoturistu

11. dubna 2013 10:48 / Aktualizováno 11. dubna 2013 11:19

Miloš Sivák, akcionář a předseda představenstva loni padlé cestovky World Travel, se stal ředitelem a členem představenstva cestovní kanceláře Autoturist, která patří mezi nejstarší CK v České republice. Portál Krachy cestovek to zjistil z internetových stránek Autoturistu a z obchodního rejstříku. Informaci potvrdil i sám Miloš Sivák.

Miloš Sivák v reportáži České televize ze září 2012.

Podle údajů z portálu Justice.cz rozhodla o přijetí Siváka do představenstva valná hromada Autoturistu letos 8. ledna. Do obchodního rejstříku byl tento krok zapsán 3. dubna, tedy den před Sivákovými jednapadesátými narozeninami. 

Hojně kritizovaný děravý zákon o podnikání v cestovním ruchu kariéru představitelů padlých cestovek řeší velmi nedokonale a zlepšení bohužel nenabízí ani jeho novela z dílny ministerstva pro místní rozvoj, která teď leží ve vládě. Norma sice zakazuje členům statutárních orgánů neúspěšných CK založit si novou cestovku, respektive získat pro ni koncesi, ale působit třeba v představenstvu či managementu zavedeného touroperátora paradoxně umožňuje. 

Ředitel Sivák poslal redakci Krachů cestovek.cz rozsáhlé vyjádření, v němž vysvětluje své angažmá v Autoturistu i okolnosti krachu World Travel. Bohužel jej označil za osobní dopis, který není určen k publikování.

Sivákova World Travel padla loni v září. Její konec uzavřel sérii bankrotů roku 2012. Od většiny ostatních zkrachovalých CK, které často nevydržely déle než jednu či dvě sezony, se lišila svou tradicí, fungovala 15 let, a také velikostí, když vykazovala obraty kolem 120 milionů ročně. Do insolvenčního řízení s World Travel se přihlásilo 67 věřitelů s pohledávkami za celkem 19,6 milionu korun. Nároky postižených klientů vyplatila pojišťovna z pojistky proti úpadku.  

Cestovní kancelář Autoturist vznikla jako cestovka Ústředního automotoklubu v roce 1967, akciovkou se stala před 21 lety. Vlastní ji firma United Travel, kterou dle obchodního rejstříku ovládá právník Oldřich Vaníček. Do skupiny kolem Vaníčka a United Travel patří řada subjektů, třeba poskytovatel asistenčních služeb řidičům ÚAMK, hotelový komplex Fontána na Lipně nebo prodejci vozů Automedia a Verold.    

V roce 2011 Autoturistu klesly výnosy pod 10 milionů a ztráta přesáhla 3,8 milionu korun, vyplynulo z výroční zprávy, podle níž měl na hospodaření podniku dopad „zejména vliv ekonomické krize na nákupní chování klientů.“ Účetní uzávěrku za loňský rok firma v obchodním rejstříku zatím nezveřejnila.

(rev)  

Vytisknout