Policie vyšetřuje krach zážitkové cestovky Zlatá rybka. Eviduje dva tisíce poškozených

27. března 2013 09:31 / Aktualizováno 27. března 2013 09:39

Loňský bankrot společnosti Zlatá rybka – zážitky, která se orientovala na zážitkové pobyty hlavně v České republice, proběhl bez většího zájmu veřejnosti. Úpadek ale dosáhl nečekaně velkých rozměrů. Firma po sobě zanechala patnáct set poškozených klientů, celkový počet věřitelů se pohybuje kolem dvou tisíc a dluhy překročily deset milionů korun. Kauzu navíc vyšetřuje policie.

Zdroj: Facebook Majitelka Zlaté rybky Simona Žáková.

„Mohu potvrdit, že se uvedenou cestovní kanceláří zabýváme. V současné době evidujeme kolem 2000 poškozených. Ve věci jsou prováděny výslechy a prověřování,“ uvedl pro portál Krachy cestovek.cz mluvčí krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Josef Bednařík.  

Zlatá rybka – zážitky prodávala dárkové certifikáty na netradiční zážitky, šlo třeba o pobyty v relaxačních centrech, pivních lázních nebo luxusních hotelech po celé České republice, ale i v Rakousku. Majitelkou a jednatelkou společnosti je olomoucká podnikatelka Simona Žáková.

Podle insolvenčních návrhů, které na sebe firma loni třikrát podala a soud je postupně všechny zamítl, registruje Zlatá rybka téměř šestnáct set věřitelů, z toho 135 dodavatelů a zbytek jsou klienti. Závazky činí 10,5 milionu korun. Vzhledem k tomu, že policie nyní hovoří již o dvou tisícovkách poškozených, lze předpokládat, že přiznané závazky a počty věřitelů budou ve finále mnohem vyšší.    

Zlatá rybka dle údajů z insolvenčních návrhů nasekala největší dluhy u pivovaru Chodovar z Chodové Plané (přes 656 tisíc Kč) a u lázeňského hotelu Loipersdorf z jihovýchodního Rakouska (téměř 506 tisíc Kč). Štěstí nepřinesla ani pronajímateli nebytových prostor v olomoucké Sokolské ulici, jemuž dluží za nájem přes půl milionu korun.

Společnost svůj majetek vyčíslila na 563 tisíc, jeho skutečná hodnota bude ale zřejmě nižší. Třeba ocenění Škody Roomster vyrobené v roce 2008 na 362 tisíc korun je nereálné. Na serveru Tipcars.com se model tohoto stáří nabízí v průměru za 150 tisíc.

Z údajů v seznamu věřitelů vyplývá, že Simona Žáková přestala některým dodavatelům platit již na jaře 2011, přitom ve stejné době inkasovala peníze od klientů. První vouchery na zážitky, které lidé už později nestihli vyčerpat, byly vystaveny počátkem dubna 2011 a prodej pokračoval až do 30 března 2012. Tento den si zážitek koupilo ještě devět lidí, kteří Zlaté rybce celkem zaplatili bezmála 30 tisíc a místo pobytu v lázních nebo masáže zažili akorát bankrot firmy.           

Společnost s původním názvem Personal CZ se podle obchodního rejstříku přejmenovala na Zlatá rybka – zážitky v prosinci 2008 a koncesi na provozování cestovní kanceláře získala následující rok v březnu. Úpadek kvůli předlužení vyhlásila o tři roky později, 16. dubna 2012. Těsně před krachem stihla jednatelkaSimona Žáková provést zásadní změny. V lednu nejdřív zrušila živnost na provozování CK. Následně v únoru 2012 přesunula sídlo firmy z Olomouce do Prahy a zároveň dle údajů v živnostenském rejstříku zavřela provozovnu v olomoucké Sokolské ulici.  

Insolvenční návrhy soud smetl ze stolu z různých důvodů. Například v druhém podání chyběly identifikační údaje zhruba 240 věřitelů, kteří si zážitky objednali přes internet. Žáková se s touto námitkou vypořádala velmi svérázně. „Internetové“ klienty, jimž dluží přes jeden milion korun, do třetího návrhu prostě nezařadila. Kvůli náhlému zmizení 240 věřitelů ale soud zamítl i tento třetí a zatím poslední insolvenční návrh.

 

(rev)

Vytisknout