Do Paříže s agenturou CZ AD dopravní, bez koncese a zákonné pojistky

22. března 2013 11:55 / Aktualizováno 25. března 2013 14:43

Nepřehledná džungle, která bují v byznysu cestovních agentur, zůstává na rozdíl od podnikání cestovek stranou zájmu veřejnosti a bohužel i zodpovědných úřadů v čele s ministerstvem pro místní rozvoj.

Foto: Webová stránka společnosti CZ AD dopravní.

Agentury podle názoru expertů často obcházejí zákon a bez potřebných oprávnění a hlavně povinného pojištění proti úpadku pořádají vlastní zájezdy. Na případ, který zřejmě spadá do této kategorie, upozornil redakci Krachů cestovek.cz čtenář z Pardubic.

Jde o východočeskou společnost CZ AD dopravní, která funguje pouze jako agentura, nemá tedy koncesi pro CK ani nezbytné pojištění, přesto organizuje autobusové zájezdy do zahraničí. Aktuálně nabízí třeba „Velikonoce v Paříži“. Ty podle internetových stránek firmy zahrnují mimo jiné dopravu luxusním busem a ubytování.

Připomeňme, že agentury mohou jen prodávat dovolenou od koncesovaných CK, nesmějí ji samy pořádat. Mohou třeba i nabízet vlastní dopravu, avšak už ji dle zákona o podnikání v cestovním ruchu nesmějí kombinovat s ubytováním či jinou službou, která tvoří minimálně pětinu ceny zájezdu.

Výlet do Paříže, ale třeba také lyžařský zájezd do Rakouska z nabídky CZ AD dopravní zmíněný právní předpis zjevně překračuje. Lyžování v Rakousku totiž v jedné ceně (2550 Kč) zahrnuje dopravu a skipas za 44,5 euro, tedy opět kombinaci více služeb.

Přesto ale východočeská společnost podnikatele Radomíra Bořila zákon možná neporušuje. Jak je to možné? Zákulisní tajemství poodhalil před časem někdejší podnikatel v cestovním ruchu Zdeněk Honek. Podle něj si třeba rodinní příslušníci založí více firem, přičemž každá z nich zajišťuje jiné služby (kupříkladu dopravu a ubytování), takže ve smyslu zákona o cestovním ruchu nevznikne „zájezd“, i když ho agentura prodá se všemi službami.

„Zákon je v tomto směru naprosto katastrofální pro zákazníky, protože cestovní agentura není pojištěna a může zákazníky lehce okrást,“ uvedl Zdeněk Honek, který kvůli špatné ochraně klientů CK tuzemskou legislativou podal k Evropské komisi stížnost na Českou republiku.

Honkovo vyjádření se týkalo problematiky cestovních agentur obecně, nehovořil konkrétně o CZ AD dopravní. Na webu Bořilovy agentury je nicméně opravdu uveden kontakt na dvě firmy sídlící na stejné adrese: CZ AD dopravní s.r.o. a CZAD Praha s.r.o.

Jednatele a většinového společníka CZ AD dopravní a CZAD Praha Radomíra Bořila jsme požádali o vyjádření. Na náš email s otázkami však nereagoval. 

(rev)

Vytisknout