dTest: Za slevovým portálem Toulavyboty.cz se skrývá cestovní agentura

21. března 2013 09:45 / Aktualizováno 21. března 2013 09:52

Sdružení dTest se před nedávnem zaměřilo na obchodní podmínky slevových portálů. Ze zhruba stovky hráčů, kteří působí na českém trhu, prověřilo téměř čtvrtinu a odhalilo řadu nepravostí. Firmy zařazují do svých podmínek značně nevýhodná či nezákonná ustanovení. Spoléhají na to, že je spotřebitelé většinou nečtou a neznají svá práva.

Hlavní strana webu sdružení dTest.

Sítem neprošel třeba portál Toulavyboty.cz, za nímž se skrývá cestovní agentura nabízející zájezdy. „Na tom by nebylo ještě nic špatného, bohužel u toho nesplňuje podmínky požadované zákonem o cestovním ruchu. Proto jsme podali podnět České obchodní inspekci k prošetření,“ uvedl právník sdružení dTest Lukáš Zelený.

Chyboval také server orientovaný na hotelové balíčky Megabon.eu. Své podmínky prezentuje pouze v angličtině a klient se v nich mimo jiné dozví, že případný soudní spor bude probíhat ve Švýcarsku. Toto ustanovení je ale podle časopisu dTest neplatné, protože odporuje mezinárodní úmluvě o příslušnosti soudu.

Nezákonné ujednání obsahují dle dTestu i podmínky portálu KuponPlus.cz, které rozhodčí doložkou stanovují k řešení budoucích sporů rozhodčí soud. „Zákon ovšem vyžaduje pro platnost takové doložky samostatné ujednání,“ doplnil Zelený.

Právní normy dle Zeleného neříkají jednoznačně, jak má prodej zboží či služeb skrze slevové vouchery probíhat. Spíš záleží na konkrétním provozovateli portálu, jak podmínky nastaví. Podle zjištění dTestu zákazník uzavírá smlouvu přímo s poskytovatelem služby, portál nabídku pouze prezentuje. Na tuto praxi nedávno upozornily i Krachy cestovek.cz. „Drtivá většina slevových portálů neodpovídá ani za obsah ani za správnost inzerovaných informací,“ prohlásil Lukáš Zelený.

Z průzkumu dTestu vyplynuly i pozitivní jevy, například využívání služby automatického pojištění slevových kuponů. Čtyři ze sledovaných portálů pojistku nabízejí, což pro zákazníky znamená například garanci vrácení peněz v případě krachu poskytovatele služby (třeba hotelu nebo cestovky).

(rev)

 

Vytisknout