Krachy otřásly důvěrou Čechů v cestovní kanceláře

18. března 2013 14:09 / Aktualizováno 18. března 2013 14:28

Série krachů cestovních kanceláří v minulých turistických sezónách vede Čechy k opatrnosti. Přestávají věřit cestovním kancelářím s výjimkou těch největších a nejznámějších. Z menších hráčů mají důvěru lidí hlavně specialisté na poznávací zájezdy.

Foto: Archiv Někteří poškození klienti se letos vypraví k moři raději na vlastní pěst.

Portál Krachy cestovek.cz oslovil stovky klientů CK, které v minulosti vyhlásily úpadek. Z průzkumu vyplynulo, že skoro polovina z nich (49 %) si letošní dovolenou zařídí raději sama.

Toto rozhodnutí nepřekvapí například u rodiny, která prostřednictvím dotazníku vzkázala: „Vždycky jsme si dovolenou zařizovali sami, loni jsme to poprvé zkusili s cestovní kanceláří. No – a ta zkrachovala, takže se letos vrátíme k rodinné tradici.“

Smutných příběhů lidí, které postihl pád cestovky, i když běžně jezdí spíše na vlastní pěst, se v naší anketě nashromáždilo mnohem více:  „Nebudu si již českou CK vybírat!, zařídím si vše sama! Dělám to tak léta a funguje to. Jen v loňském roce jsem chtěla jet mimořádně s CK a ejhle, ona zkrachovala!“

Jiná respondentka se snad v budoucnu opět vrhne do náruče touroperátora, nejdřív ale musí ministerstvo pro místní rozvoj konečně přepracovat špatné právní předpisy do smysluplné podoby. „Až bude upraven zákon o cestovním ruchu tak, že bude vše krýt v plné výši, tak se možná vrátím k CK,“ konstatovala.

Další z účastníků průzkumu je navzdory loňské zkušenosti s krachem stále optimistou a na dovolenou se chystá opět s cestovní kanceláří. Pojede na cyklistický zájezd do Francie. „Kdyby mne tam cestovka zase nechala, vrátím se domů jednoduše na kole,“ napsal.

Jako alternativu si část oslovených hodlá zvolit dovolenou se zahraniční cestovní kanceláří (12 %). Čtvrtina oslovených (26 %) se letos na dovolenou vůbec nechystá. Jako důvod nejčastěji uvádějí, že jim v rozpočtu stále citelně scházejí peníze, které nedostali zpět za zájezdy podpojištěných cestovek.

„Dovolenou strávím doma, na cestování nemám. Staršího syna, pro zlepšení zdravotního stavu, bere k moři babička s dědou,“ popsala další účastnice průzkumu.

Stoprocentní důvěru si zachovávají jen opravdu velké a tradiční cestovní kanceláře. Účastníci průzkumu nejčastěji zmiňovali Čedok a Alexandrii.

Vedle nich si v očích cestovatelů vedou dobře také malé CK specializované zejména na zájezdy pro aktivní lidi, třeba Adventura, CK Mayer nebo CK Geops.

Respondenti také vyjadřovali rozporuplný vztah k oběma asociacím. Pro menší část účastníků průzkumu je při výběru dovolené stále důležité, jestli je CK součástí nějaké asociace. Pro většinu lidí však už členství touroperátora v profesním sdružení nic neznamená. Jejich postoj skvěle vystihla reakce jedné poškozené klientky: „Po naší zkušenosti to bylo ve finále k ničemu.“

(red)

Vytisknout