Klienti Pradoku dostanou zpátky všechny peníze

5. března 2013 09:15 / Aktualizováno 5. března 2013 09:56

Včerejší zpráva ČTK definitivně potvrdila, že klienti loni zkrachovalé CK Pradok se nestanou členy občanského sdružení Krachy cestovek a nebudou jeho prostřednictvím vymáhat peníze od státu. Všechny totiž dostanou od pojišťovny.

Zdroj: Facebook Propagační fotografie CK Pradok.

Pojišťovna Generali v pondělí 4. března oznámila, že zašle všem klientům zkrachovalé cestovní kanceláře Pradok, kteří v zákonné lhůtě uplatnili nárok na náhradu peněz za neuskutečněné zájezdy, na účty pojistné plnění ve výši 100 procent oprávněných nároků. Týká se to zhruba 300 zájezdů za více než čtyři miliony korun.

Šéf pojišťovny Štefan Tillinger prohlásil: „Během šetření se potvrdilo, že pojistný limit, který si kancelář sjednala, nároky klientů plně pokrývá." Podle něj se ukázal jako postačující i poté, co pojišťovna zajistila bezpečný návrat více než 170 českých turistů z Řecka.

Série krachů cestovních kanceláří v uplynulých dvou sezónách a výplat pouze symbolického (nebo také žádného) odškodnění vedly mimo jiné i ke vzniku občanského sdružení Krachy cestovek. Přinutily také Ministerstvo pro místní rozvoj přiznat, že současný zákon nestojí za nic, a připravit jeho novelu. Poslední kapkou byla nedávná výplata směšných pěti procent klientům zkrachovalé CK Globaltour Českou podnikatelskou pojišťovnou. Mnoho z nich už také rozšířilo naše řady.

Případ Pradoku ale ukázal, že podpojišťování a ožebračování klientů naštěstí stále ještě není mezi tuzemskými podnikateli v cestovním ruchu pravidlem, nýbrž excesem.

Zajistit stoprocentní ochranu spotřebitelů tedy lze i v podmínkách fungování současného zákona, jakkoli je špatný. Úkolem připravované změny je donutit všechny cestovky, aby hrály fér.

Mimochodem – o dalších osudech novely, kterou MMR předložilo legislativní radě vlády v prosinci 2012 a jejíž projednávání rada vzápětí přerušila, je podezřelé ticho. Že by mohla začít fungovat a zajistit bezpečí cestovatelů už letos, tomu snad už nevěří ani na ministerstvu.

Vytisknout