CK Juhász nesmí pořádat vlastní zájezdy, funguje jen jako agentura

18. února 2013 09:22 / Aktualizováno 18. února 2013 09:30

Severomoravská Cestovní kancelář Juhász, která se chlubí víc než 20letou tradicí, má pro letošek přerušenou živnost opravňující provozování cestovní kanceláře a nesmí tedy organizovat vlastní zájezdy. Portálu Krachy cestovek.cz to potvrdilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Firma podle vyjádření úřadu není od začátku ledna pojištěna proti úpadku, přičemž živnost si pozastavila od 4. února na jeden rok.

První strana katalogu CK Juhász, který aktuálně visí na webu cestovky.

„To znamená, že tato právnická osoba nemůže provozovat činnost cestovní kanceláře, může pouze podnikat v režimu živnosti volné jako cestovní agentura,“ vysvětlila pro Krachy cestovek.cz mluvčí MMR Jana Jabůrková. Juhász je tedy oprávněn prodávat jen zájezdy od jiných cestovek. 

Podle Jabůrkové živnostenský úřad v Orlové, kde CK Juhász sídlí, na návrh ministerstva ještě šetří některé sporné záležitosti. Jednak skutečnost, že před přerušením živnosti společnost nebyla od 1. ledna pojištěna proti úpadku, dále používání označení „cestovní kancelář“ před obchodním jménem a způsob prezentace na internetových stránkách Juhasz.cz

Juhász má totiž sousloví „cestovní kancelář“ začleněné do svého názvu, čímž podle MMR „dochází ke klamání spotřebitele“, protože už cestovkou není. Zároveň web CK působí dojmem, že jde o běžného touroperátora. Firma na něm prezentuje širokou nabídku zájezdů a vlastní virtuální katalogy.

Na Krachy cestovek.cz se v souvislosti s CK Juhász obrátila již řada čtenářů, kteří často upozorňují na propojení s cestovní kanceláří Partner Alivia. Jednomu čtenáři z Brna (jeho jméno má redakce k dispozici) prý u Juhásze sdělili, že s CK Partner Alivia úzce spolupracují a převedli na ní veškeré zájezdy.

To je ovšem v rozporu s informacemi, které nám poskytlo MMR: „Na základě ústního vyjádření ředitele CK Partner Alivia s.r.o., neexistuje v současné době žádný smluvní vztah mezi CK Partner Alivia a právnickou osobou JUHÁSZ a.s., na jehož základě by byly realizovány cestovní smlouvy bývalé CK Juhász a.s.

Cestovku Juhász ovládá stejnojmenná rodina z Orlové-Lutyně. Vedle hlavního sídla v Orlové má pobočku v Ostravě a také jí patří rekreační areál Přístav v Beskydech. Firma dle poslední zveřejněné účetní uzávěrky vykázala v roce 2010 tržby 107 milionů korun a 1,5milionovou ztrátu.

Juhász je letos již druhou CK, která neustála tlak konkurence a omezila provoz. Na první případ, brněnskou CK Lefkada Tours, upozornily Krachy cestovek.cz na konci ledna. Lefkada ale na rozdíl od Juhásze své aktivity zcela utlumila.    

(rev)

Vytisknout