Pojišťovna píchla do vosího hnízda. MMR ani Papež ale postiženým turistům řešení nenabídli

1. února 2013 14:34 / Aktualizováno 1. února 2013 14:50

Čtvrteční oznámení pojišťovny Generali, že jí došla trpělivost a kvůli opakovanému poškozování svého dobrého jména zažalovala český stát, vyvolalo v médiích pořádný rozruch. Bohužel v jednání ministerstva pro místní rozvoj (MMR) i Asociace cestovních kanceláří ČR se nic nezměnilo. Stále dokola omílají svoji obehranou písničku o vině pojišťoven a při tom se ohánějí děravým zákonem o podnikání v cestovním ruchu.

Zdroj: Facebook Facebook MMR „Cestování bez starostí“ se zdá být hořkou ironií.

Jestli ožebračení klienti padlých cestovek očekávali, že MMR a asociace změní svůj postoj a konečně jim sdělí něco, co by jim v jejich zoufalé situaci pomohlo, hluboce se mýlili. Opět si vyslechli jen staré fráze, které jim peníze nevrátí. Ministerstvo v rozporu s evropskou směrnicí prostě nedokáže stoprocentně ochránit české spotřebitele, pokračuje ve svalování své zodpovědnosti na soukromé firmy a problémy neřeší.

„I letos budou lidé kupující pobyty u cestovek jako nazí v trní, protože nemají vůbec žádnou možnost si někde zjistit, zda není CK právě před krachem a zda si platí dostatečně vysoké pojištění. Nákup letní dovolené u cestovky tak spíše než jistotu odpočinku připomíná ruletu,“ trefně vystihl současný stav deník Právo.

Situace je skutečně kritická a novela špatného zákona o podnikání v cestovním ruchu připravovaná ministerstvem pro místní rozvoj nynější krizi patrně jen prohloubí.

„Podle ní (novely – pozn. red.) by musely pojišťovny zaplatit celou škodu, i kdyby například pojistily cestovku na milion korun a zůstaly by po ní neuskutečněné zájezdy za deset milionů. Pojišťovny něco takového odmítají, podle nich je pak riziko příliš velké a nikdo je na ně nezajistí. Podle nich by pak ani nemělo smysl dál v takovém oboru podnikat.“ napsala Mf Dnes.

Mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR (ACKČR) Jan Papež (stejně jako MMR) nicméně turistům žádné kloudné řešení nenabízí a jen pokračuje v nenávistných výpadech proti občanskému sdružení Krachy cestovek a jeho zástupci Janu Kratochvilovi.

„Je to trochu ubohost dělat tady chytráka pod falešným jménem, ale to věc každého, kdo se stydí za své vlastní jméno. Že pane Kratochvíle z www.krachycestovek.cz. Třeba si Vás Generali na ty soudy najme, pokud bude chtít ušetřit. Přece jen pan Kalvoda bude asi o něco dražší než vy,“ okomentoval Papež názory jednoho z aktérů diskuze na serveru iDnes.cz.

Mluvčí asociace přiřkl identitu pana Kratochvila cizímu člověku, jenž je v diskusích na serveru iDnes řádně zaregistrován jako Tomáš Marný pod číslem 18117.

Co je však horší, Janu Papežovi, jak už v minulosti mnohokrát ukázal, vůbec nedochází, že občanské sdružení Krachy cestovek není pouze Jan Kratochvil, ale hlavně stovky okradených klientů. Ti se k nám hlásí, protože je stát zastupovaný ministerstvem pro místní rozvoj v jejich zoufalé situaci nedokáže ochránit (o panu Papežovi nemluvě), a naše sdružení jim nabízí reálnou naději, že díky žalobám na stát dostanou zpět své peníze.

(rev)

Vytisknout