Pozor na Švýcary! Potrpí si na dodržování předpisů, varuje pojišťovna Union

30. ledna 2013 15:34

Kluzké podlahy v lázních, kapsáři, jedovatí pavouci a hlavně platby za lékařské ošetření. Taková jsou největší rizika, která podle „fundovaných“ rad slovenské Union poisťovny číhají v cizině na české turisty. Často jde ale o banální poučky s nulovou informační hodnotou, navíc napsané s gramatickými i stylistickými chybami.

Mapa nástrah dovolenkáře pojišťovny Union. Zdroj: Union poisťovna

Firma vstoupila na tuzemský trh s cestovními pojistkami v létě 2010 a podle jejích internetových stránek se profiluje jako „skutečný odborník na cestovní pojištění“. Proto hned na úvodní stranu svého webu pověsila výrazný odkaz na Mapu nástrah dovolenkáře. Po rozkliknutí se objeví mapa Evropy a seznam zemí s popisem nejzásadnějších rizik.

Mapa nástrah se tváří jako pomoc klientům před cestou do ciziny, avšak ve skutečnosti slouží spíše jako marketingový nástroj, který má turistu zřejmě postrašit a tím ho přesvědčit, aby se pojistil. Pojišťovna jako jedny z největších rizik totiž prezentuje platby u doktora. 

Takže například u Irska je pod titulkem „Největší riziko“ napsáno: „Vyšetření u praktického lékaře stojí v průměru 40 €.“ Kdyby si Unionka pro tuto informaci vyčlenila jinou rubriku, vyznělo by to asi lépe, ale uvádět jí jako „největší riziko“ je přinejmenším úsměvné. Placení u lékaře se jako jediné riziko objevuje ještě u Finska, Izraele, Kanady, Chorvatska nebo Japonska. A spolu s dalšími nástrahami nechybí u řady dalších států.

Aby pojišťovna mapu nějak zaplnila, točí v různých obměnách osvědčené hrozby. Třeba kapsáře. Někde číhají na tržištích, v obchodních centrech a MHD, jinde prostě v davu lidí či na „frekventovaných místech“. V Německu a Itálii si zase lidé mají dát pozor na klíšťata. 

Některé nástrahy jsou naopak kuriózní. „Občané Švýcarska si potrpí na dodržování předpisů,“ vyhodnotila Unionka vedle plateb za ošetření angíny a zánětu dutin největší riziko návštěvy Švýcarska. No a Maďarsku je lepší se obloukem raději vyhnout, tam totiž nečíhá nic menšího než „uklouznutí v lázních“. 

Problematická je i jazyková úroveň textu. Autor si plete písmenka i čárky s tečkami. A výstraha týkající se Dominikánské republiky vypadá jako výtvor z pera dominikánského studenta češtiny, který právě dosáhl mírně pokročilé úrovně: „Doporučení: pitný režim-balená voda, nekonzumujte konzumaci pokrmů z ryb a vajec, pokud jejich nepřipravovali v kuchyni kvalitního hotelu.“ (Věta je přesně zkopírovaná z webu pojišťovny.)

Firma také odflákla překlad ze slovenštiny do češtiny. Třeba v rubrice o pojištěných cestovkách se místo smluvního objevuje „zmluvní“ pojištění proti úpadku a pod mapou nástrah si u nejrizikovějších států můžeme prohlédnout „riziká“.

Sporný je i samotný výběr destinací. Na mapě i v seznamu zemí chybí Andorra, Gibraltar, Lichtenštejnsko, Vatikán a San Marino, ačkoli minimálně ministát v Římě patří mezi oblíbené cíle českých turistů, naopak pojišťovna nezapomněla třeba na Moldávii, Libyi či Bělorusko. Tedy země, kam noha turisty obvykle nevkročí.

Třešničkou na dortu jsou rady u Slovenska, tedy mateřské země Union poisťovny. Na rozdíl od všech ostatních států v tomto případě chybí veškeré důležité kontakty, na záchranné složky, asistenční službu a český konzulát. Obávám se, že ani zavilí federalisté tyto údaje v hlavě nenosí.

Další výčet „největších rizik“ podle Union poisťovny uvádíme telegraficky. V závorce je stručný komentář redakce:

Austrálie: „… nebezpečné je pokousání jedovatými pavouky a hady.“ (To je novinka.)

Bělorusko: „Pozor na demonstrace a politické aktivity!“ (Protistátní živly si prostě nedají pokoj, pozor na ně.)

Bulharsko: „Výskyt chorob vyšší než v Řecku - cca 10%.“ (Balkán je prostě semeništěm chorob.)

Černá Hora: „Země je v oblasti bezpečnosti srovnatelná s ČR. Přesto se však pojistěte. Nikdy nevíte, co se může stát.“ (Svatá pravda.)

Holandsko: „Doporučení: nechte si v autě otevřené prázdné skříňky a odkládací prostory, aby zloděj viděl, že není co ukrást.“ (V Nizozemsku bez vyklopeného kaslíku vůbec nevylézejte z auta.)

Libye: „Pro osobní bezpečnost je vhodné vyvarovat se řízení a oblečení, které by mohly na veřejnosti provokovat.“ (Takže za volantem moc nemachrovat a bikiny nechat doma. A hlavně neprovokovat příslušníky ozbrojených milic.)

Maroko: „Pozor: riziko průjmu, riziko vztekliny, riziko vykradení auta. Doporučení: pozor na kapsáře, nejezděte autostopem.“ (Tady už chybí jen oblíbené platby u doktora a uklouznutí v lázních.)

Rakousko: Turistům se doporučuje uzavřít i komerční pojištění léčebných výloh s širším krytím pojistných událostí. (Moudrá slova, zařazení do největších rizik je ale diskutabilní.)

Řecko: „Pozor: nemoci, bolesti zubů, úpal.“ (Proč bolí zuby zrovna v Řecku je záhadou, asi špatné klima. A pozor na nemoci.)

USA: „Zpřísněná bezpečnostní opatření na celém území USA.“ (Riziko hlavně pro klienty z řad teroristů. Náš zákazník, náš pán!)

(rev)

 

 

 

 

Vytisknout