Novelizace špatného zákona o cestovním ruchu se opět odsouvá

25. ledna 2013 15:24

Osud si s poškozenými klienty zkrachovalé cestovní kanceláře Globaltour krutě zahrál. Ve čtvrtek, tedy ve stejný den, kdy vyšlo najevo, že přijdou o drtivou většinu svých peněz, legislativní rada vlády odložila projednávání novely zákona o podnikání v cestovním ruchu.

Ministr Kamil Jankovský by si měl v resortu udělat pořádek Zdroj: MMR

Novelizace špatné normy se tak zřejmě ještě více zpozdí a turisté kvůli nemohoucnosti ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ani letos nebudou proti úpadkům CK stoprocentně chráněni.

Přitom původně ministerstvo pro místní rozvoj tvrdilo, že změny vstoupí v účinnost od letošního ledna. To by si ale ministr Kamil Jankovský musel ve svém resortu udělat pořádek. Zhruba před dvěma týdny totiž prohlásil, že novela bude platit asi až od září, tedy po letošní turistické sezoně (o vyjádření Jankovského jsme psali zde).

Teď však není vůbec jasné, kdy se k normě vládní legislativci vrátí. Nutné změny děravého zákona se tím mohou ještě více zpozdit a spotřebitelé budou dál přicházet o vysoké částky. 

V případě CK Globaltour nedokonalý zákon č. 159/1999 Sb. ožebračil 220 klientů, kteří cestovce Heleny Pošvářové za neuskutečněné zájezdy zaplatili celkem téměř 2,7 milionu korun. A pojišťovna jim skoro nic nevrátí.

Na občanské sdružení Krachy cestovek se obrací stále víc postižených zákazníků s žádostí o pomoc. Jejich ztráty u každého z nich výrazně přesahují deset tisíc korun. První klientka, která nás kontaktovala, přišla dokonce o 57 tisíc.  

(red)

Vytisknout