Zákon ožebračil další stovky lidí, klientů CK GLOBALTOUR!

24. ledna 2013 14:52

Zákon o podnikání v cestovním ruchu má další oběti. Tentokrát na něj doplatili klienti loni zkrachovalé CK Globaltour podnikatelky Heleny Abdelrahim Pošvářové. Česká podnikatelská pojišťovna je v těchto dnech informovala, že za neuskutečněné zájezdy dostanou jen 5,4 % zaplacené ceny.

Helena Abdelrahim Pošvářová Foto: Facebook

Na občanské sdružení Krachy cestovek se obrátila první klientka CK Globaltour, která od České podnikatelské pojišťovny (ČPP) obdržela dopis s informací o ukončeném šetření pojistné události. Pojišťovna jí sdělila, že cestovka byla pojištěna na 1 078 800 Kč, přičemž ČPP již zaplatila za repatriaci klientů zkrachovalé CK ve výši 934 056 Kč. Na odškodnění zbylých 220 turistů tak zbývá jen 144 744 Kč.

Klientka, která nás jako první o celé věci informovala, tak místo 60 500 korun, které cestovce zaplatila, dostane zpět jen 3273 Kč.

Redakce portálu Krachy cestovek kontaktovala ČPP, která nám potvrdila, že na pojišťovnu se obrátili první poškození klienti již včera. Pojišťovna nám sdělila, že dalším poškozeným doporučuje zavolat infolinku pojišťovny 841 444 555 se speciální provolbou týkající se šetření této pojistné události.

Všechny poškozené klienty CK Globaltour vyzýváme: připojte se k nám a řekněte si o své peníze tomu, kdo vás o ně připravil! Je to stát zastoupený Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). Zástupci ministerstva na sklonku 90. let minulého století připravili a zákonodárci přijali špatnou právní normu, zákon 159/1999. Ten nebral v úvahu požadavky evropské směrnice na stoprocentní ochranu peněz klientů cestovních kanceláří.

Za roky, kdy zákon platí, zkrachovalo už mnoho cestovek. Některé z nich byly podpojištěny, což jim zákon bohužel stále umožňuje. V praxi to pak znamenalo, že pojišťovny vyplatily odškodnění jen do výše limitu, který si tyto „spořivé“ cestovní kanceláře sjednaly.

Ani v evropském kontextu nejsou takové případy ojedinělé. A právě evropský kontext nás vede k přesvědčení, že peníze lze úspěšně vymáhat na státu. Udělala to například skupina Rakušanů, kteří se v podobné situaci obrátili na Evropský soudní dvůr. Na základě jeho rozhodnutí je pak musel odškodnit rakouský stát.

Pokud se se svými penězi chcete ještě někdy shledat, doporučujeme vám vydat se stejnou cestou, jakou už se vydali první členové občanského sdružení Krachy cestovek. Ti zaslali na MMR výzvu k výplatě odškodného za nesprávný úřední postup.

Právní servis za dojednanou smluvní cenu pro naše členy zajišťuje Advokátní kancelář Jana Kalvody. Pokud nás kontaktujete prostřednictvím emailu info@krachycestovek.cz, sdělíme vám další podrobnosti.

Diskutovat mezi sebou můžete na našem facebookovém profilu nebo v diskusním fóru na portálu Orbion.cz.

(red)

Vytisknout