Cestovní kanceláře se drží, krachuje jich jen mizivé procento

11. ledna 2013 11:06 / Aktualizováno 11. ledna 2013 11:28

S podnikáním v cestovním ruchu to není zas tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Z celkového počtu loni zkrachovalých firem bylo cestovních kanceláří jen minimum.

Foto: Facebook Drtivá většina klientů cestovek naštěstí prožije bezstarostnou dovolenou.

V minulém roce zbankrotovalo v České republice podle informací analytické společnosti Czech Credit Bureau celkem 3962 firem, přitom cestovních kanceláří padlo pouze devět. A to ještě jedna z nich, boskovická Majestic Travel Zuzany Pálové, vlastně ani regulérní cestovkou nebyla, protože kvůli děravým zákonům fungovala bez povinného pojištění proti úpadku.

Situace cestovek je poměrně dobrá také z hlediska meziročního vývoje úpadků. Zatímco výše zmíněný počet všech firemních bankrotů představuje oproti roku 2011 hrozivý 46procentní nárůst, počty zkrachovalých cestovek se drží na stabilní úrovni. I když jistý posun směrem nahoru je patrný i zde.

Loni, jak již bylo zmíněno, skončilo devět CK a v roce 2011 sedm. Šťastné období zažily cestovky v roce 2010, tehdy padly pouze dvě, o rok dříve to bylo pět subjektů.   

Úpadků cestovních kanceláří není mnoho ani v poměru k jejich celkovému počtu, který přesahuje jeden tisíc firem. Podle společnosti Mag Consulting evidovalo ministerstvo průmyslu a obchodu před dvěma lety 1394 koncesovaných CK. Povinné pojištění proti úpadku mělo ale sjednáno jen 1023 cestovek a podobného čísla se portál Krachy cestovek.cz dopočítal i letos. Pojišťovny aktuálně registrují kolem tisícovky CK.

Reputaci slušným podnikatelům v cestovním ruchu kazí malé procento těch nepoctivých či neschopných. Špatný zákon o podnikání v cestovním ruchu a nedostatečný dohled ministerstva pro místní rozvoj klienty před nečestnými praktikami různých podnikavců bohužel nechrání. To je jeden z důvodů, proč vzniklo sdružení Krachy cestovek, které ve spolupráci s advokátní kanceláří Jana Kalvody pomáhá poškozeným zákazníkům s žalobami na stát.   

(red)

Vytisknout